Mulvaney potvrdil tlak Trumpa na Ukrajinu, pak své slova odvolal

Americký prezident Donald Trump pozastavil stamilionovou vojenskou pomoc Ukrajině mimo jiné i proto, že chtěl přinutit Kyjev k prošetření účasti Ukrajiny na údajném vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016. V rozhovoru s novináři to ve čtvrtek řekl personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Donald Trump přitom opakovaně tvrdí, že podle vzorce "něco za něco" ve vztazích s Ukrajinou nikdy nejednal. 

Během volební kampaně v roce 2016 se objevily konspirační spekulace, že servery demokratů, kteří proti Trumpovi postavili Hillary Clintonovou, se nacházejí na Ukrajině. Trump v červencovém telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským naléhal na to, aby tamní úřady pověsti o serveru a další kauzy z doby amerických voleb prošetřily.

Umístění serveru Demokratické strany na Ukrajině je ničím nepodložená spekulace, která měla dokázat, že do amerických prezidentských voleb se vměšovala Ukrajina, nikoli jak se později potvrdilo Rusko. Krádež kompromitujících e-mailů amerických demokratů, později zveřejněných na serveru WikiLeaks, měli podle této teorie provést ukrajinští hackeři se záměrem vydávat za viníka Moskvu.

Trump podle Mulvaneyho pozastavil vojenskou pomoc Ukrajině kvůli tamní korupci a kvůli údajně slabé pomoci ze strany evropských států. "Jestli mi také říkal o serveru demokratů? Rozhodně, bezpochyby. Proto jsme ty peníze zadrželi," řekl novinářům.

Později personální šéf Bílého domu svá slova dementoval. "Nebylo absolutně žádné 'něco za něco', pokud jde o vojenskou pomoc Ukrajině a o vyšetřováni v roce 2016... Žádná pomoc nebyla podmiňována vyšetřením kauzy demokratického serveru," prohlásil. Trump následně řekl, že má v Mulvaneyho naprostou důvěru.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákeřná plicní nemoc kosí Američany. Desítky mrtvých, přes 2000 nemocných

15.11.2019 11:05 Aktualizováno Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už…

Motiv střelce z kalifornské školy je záhadou. Podle sousedů nebyl podivín

15.11.2019 10:46 Motiv střelce, který ve čtvrtek na kalifornské střední škole u Los Angeles zabil dva studenty a…

Chile kvůli protestům radikálně změní ústavu? Lidé rozhodnou v referendu

15.11.2019 10:17 Aktualizováno Chilané budou v dubnu příštího roku rozhodovat v referendu o tom, zda chtějí novou ústavu. Oznámil…

Morales se nevzdává. O pomoc chce požádat OSN, možná i papeže

15.11.2019 08:21 Bývalý bolivijský prezident Evo Morales hodlá požádat OSN a možná i papeže Františka, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama