Můžeme porazit Čínu a posílit aliance, myslí si Blinken

Spojené státy mohou "zvítězit v soutěži s Čínou" a v příštích letech mají šanci posílit mezinárodní spojenectví potřebná pro zvýšení vlivu ve světě. I s takovýmto vzkazem dnes zřejmě vystoupí Antony Blinken navržený nově zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem na pozici ministra zahraničí. Blinkena od 20:00 SEČ čeká slyšení v Senátu před hlasováním o schválení jeho nominace.

Antony Blinken
doporučujeme

"Můžeme vzpružit naše stěžejní spojenectví coby multiplikátory našeho vlivu po celém světě. Společně jsme v mnohem lepší pozici na to, abychom čelili hrozbám v podobě Ruska, Íránu a Severní Koreje a bránili demokracii a lidská práva," citovala agentura AFP z projevu, který by měl Blinken pronést na úvod dnešního slyšení.

Biden chce po nástupu do Bílého domu podobně jako v jiných oblastech výrazně změnit kurz i v zahraniční politice, kterou během úřadování Donalda Trumpa rámovala jeho doktrína "Amerika na prvním místě". Jedním z hlavních Bidenových cílů je upevnění partnerství s evropskými spojenci, do kterých poslední čtyři roky vnesly značné tření.

Společným bodem s politikou Trumpovy administrativy by nicméně mohla být kritika Číny, která postupně posiluje kontrolu nad Jihočínským mořem i nad Hongkongem. "Můžeme zvítězit v soutěži s Čínou a připomenout světu, že vláda z lidu, určovaná lidmi, může nabídnout výsledky," píše se v naplánovaném Blinkenově projevu.

Budoucí šéf americké diplomacie také podle textu vypuštěného jeho týmem uvede, že na americkém vůdcovství na globální scéně stále záleží. "Když nejsme v první linii, nastává jedna ze dvou věcí: Buďto se jiný stát snaží zaujmout naši pozici, ovšem pravděpodobně ne proto, aby prosazoval naše zájmy a hodnoty, anebo to nikdo neudělá a to znamená chaos," pokračuje očekávané prohlášení.

Blinken s Bidenem spolupracuje už řadu let a během jeho působení v pozici viceprezidenta byl dva roky druhým mužem americké diplomacie. Senát by mohl nominaci 58letého diplomata do čela ministerstva zahraničí schválit do několika dní. Vzhledem k tomu, že Trumpova Republikánská strana po druhém kole voleb v Georgii ztratila většinu v Senátu, se nečeká, že by někdo z lidí navržených Bidenem do vládních postů mohl v menší ze dvou komor Kongresu narazit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama