V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl získat prezidentství," přiznává Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor přesto tvrdí, že i letos je o Trumpově prohře přesvědčen.

Donald Trump

Víra v jinou Ameriku

Zakaria vycházel jako mnozí z průzkumů, které ukazovaly, že Trump výrazně prohraje, věřil, že lidé uvidí, že Trump je příliš jiný, vulgární, na první pohled neznalý ve většině politických témat a patologicky neschopný mluvit pravdu, a to i v triviálních věcech - v roce 2016 například tvrdil, že se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což šlo snadno vyvrátit.

"Věřím však, že to, co mě nejvíce přesvědčovalo, že Trump prohraje, byla má víra v jinou Ameriku," pokračuje politolog. Připomíná, že Trump se na politickou scénu katapultoval nestydatou snahou zneužít předsudky bílých proti prvnímu černošskému prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi, následně svou kandidaturu oznámil prostřednictvím výpadu proti Mexičanům, aby později navrhl naprosté uzavření hranic země pro muslimy ze všech států světa.

Trump po celou svou kampaň urážel menšiny a cizince a Zakaria nevěřil, že mu to Američané odpustí. Sám přijel do USA v roce 1982, během hluboké recese, byl nebílým studentem s divným jménem, neměl peníze ani kontakty, ale i tak našel zemi která jej přijala s otevřenou náručí.

"Stále si pamatuji ohromení tím, jak přátelští a opravdu vřelí ke mně lidé byli. Byl jsem obezřetnější jako muslim v Indii než jsem byl v Americe," vzpomíná politolog. Dodává, že zřejmě byl příliš izolován v univerzitním kampusu a prostředí New Yorku, ale otevřený rasismus Trumpova stylu nezažíval, a byť věděl, že existuje, protože o něm četl v knihách a novinách a viděl jeho projevy ve zprávách a filmech, nechápal rozsah tohoto fenoménu.

Zakaria i z tohoto důvodu nepřikládal rasismu takovou váhu, aby jej vnímal jako cestu k Trumpovu vítězství, nevěřil, že někdo s rasově podloženým světonázorem by mohl v Americe zvítězit. Nevěří tomu dodnes.   

Předně, mnoho Američanů volilo Trumpa navzdory jeho rasovým výlevům, nikoliv kvůli nim, soudí politolog. Za ještě důležitější považuje, že většina Američanů s Trumpem nesouhlasí a nesouhlasila po téměř celou dobu jeho prezidentství - Trumpova podpora je nejnižší ze všech prezidentů, během jejichž vlády se zjišťovala.

Měnící se země

Autor komentáře souhlasí s názorem, že Trump měl jediné štěstí, že kandidoval v roce 2016 proti druhému nejméně oblíbenému uchazeči o prezidentské křeslo v moderních amerických dějinách - prvním byl on sám -, tudíž díky volbě skrze sbor volitelů a těsnému vítězství ve třech státech dokázal Bílý dům dobýt.  

"Existují části trumpovské koalice, které se strachují o budoucnost země - a své místo v ní - a jsou proto náchylné k falešné medicíně, kterou prodává chytrý obchodník," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že Spojené státy se mění a pokud se podíváme na jádro Trumpových příznivců - bělochy bez vysokoškolského vzdělání -, vidíme, že jejich poměr v dospělé populaci klesá. Naopak, jádro stoupenců Trumpova protikandidáta Joe Bidena - běloši s vysokoškolským vzděláním a menšiny - roste stále rychleji, dodává politolog.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zakaria odkazuje na analýzu listu New York Times, podle které se jádro Trumpových bílých, vysokoškolsky nevzdělaných voličů na Floridě zmenšilo od roku 2016 o 359 tisíc lidí, zatímco jádro voličů Bidena posílilo o více než 1,5 milionu jedinců. Stejně tak v Pensylvánii se Trumpova základna zmenšila o 431 voličů, zatímco Bidenova vzrostla o 449 tisíc, doplňuje autor komentáře.

Pokud Biden zvítězí, bude musel přesvědčit všechny Američany, že Spojené státy byly vždy velkým experimentem, pokusem vytvořit první univerzální národ, míní Zakaria. Soudí, že naplňování tohoto ideálu dnes znamená přijímat všechny lidi - bílé i černé, rodilé i přistěhovalce, homosexuály i heterosexuály -, což je složitý proces, který může působit rušivě a chaoticky, často zabředá do hádek o terminologii a politickou korektnost.

To je ale součást vznešené snahy zajistit, že každý obyvatel země bude konečně cítit, že mu není odpírán americký sen, tvrdí politolog. Připomíná, že Spojené státy od svého vzniku postupně rozšiřují myšlenky svobody a demokracie a činí se velkými tím, že směřují kupředu, nikoliv zpět k nostalgii minulosti.  

"Mezitím to opět risknu a budu předvídat, že Trump tyto volby prohraje," píše politolog. Přiznává, že po předchozích čtyřech letech je sice pokorný, ale přesto si raději vsadí na lepší Ameriku, ve kterou věří.

V pátek přibylo dalších 17.659 případů covidu

04.12.2021 08:18 V pátek přibylo v Česku 17.659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

04.12.2021 11:20 Policie v Detroitu zadržela rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého považuje za pachatele úterní…

Policie kvůli ozbrojenému muži uzavřela budovu OSN

02.12.2021 20:54 Aktualizováno Ozbrojený muž, který se dnes pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke…

USA zpřísní podmínky pro turisty, test před odletem nesmí být starší než…

02.12.2021 12:42 Spojené státy od příštího týdne zpřísní podmínky pro cestovatele, kteří se před odletem do USA…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Panel expertů při FDA doporučil nasazení pilulky od firmy Merck

01.12.2021 11:25 Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě…

USA zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru zpřísní podmínky pro…

01.12.2021 10:38 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru…

Brazílie a Nigérie ohlásily první případy nákazy variantou omikron

01.12.2021 08:44 Brazílie potvrdila výskyt prvních dvou případů varianty omikron na svém území. Informovaly o tom…

Při střelbě na střední škole v USA zemřeli tři studenti

30.11.2021 21:40 Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a…

Vakcíny budou proti variantě omikron zřejmě zabírat méně, obává se šéf…

30.11.2021 08:52 Šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel se na základě předběžných zjištění…

Peru zasáhlo silné zemětřesení, nejsou hlášeny žádné oběti

28.11.2021 16:16 Aktualizováno Peru dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně. Podle americké geologické služby USGS se…

Související:

Právě se děje

reklama