V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl získat prezidentství," přiznává Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor přesto tvrdí, že i letos je o Trumpově prohře přesvědčen.

Donald Trump
doporučujeme

Víra v jinou Ameriku

Zakaria vycházel jako mnozí z průzkumů, které ukazovaly, že Trump výrazně prohraje, věřil, že lidé uvidí, že Trump je příliš jiný, vulgární, na první pohled neznalý ve většině politických témat a patologicky neschopný mluvit pravdu, a to i v triviálních věcech - v roce 2016 například tvrdil, že se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což šlo snadno vyvrátit.

"Věřím však, že to, co mě nejvíce přesvědčovalo, že Trump prohraje, byla má víra v jinou Ameriku," pokračuje politolog. Připomíná, že Trump se na politickou scénu katapultoval nestydatou snahou zneužít předsudky bílých proti prvnímu černošskému prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi, následně svou kandidaturu oznámil prostřednictvím výpadu proti Mexičanům, aby později navrhl naprosté uzavření hranic země pro muslimy ze všech států světa.

Trump po celou svou kampaň urážel menšiny a cizince a Zakaria nevěřil, že mu to Američané odpustí. Sám přijel do USA v roce 1982, během hluboké recese, byl nebílým studentem s divným jménem, neměl peníze ani kontakty, ale i tak našel zemi která jej přijala s otevřenou náručí.

"Stále si pamatuji ohromení tím, jak přátelští a opravdu vřelí ke mně lidé byli. Byl jsem obezřetnější jako muslim v Indii než jsem byl v Americe," vzpomíná politolog. Dodává, že zřejmě byl příliš izolován v univerzitním kampusu a prostředí New Yorku, ale otevřený rasismus Trumpova stylu nezažíval, a byť věděl, že existuje, protože o něm četl v knihách a novinách a viděl jeho projevy ve zprávách a filmech, nechápal rozsah tohoto fenoménu.

Zakaria i z tohoto důvodu nepřikládal rasismu takovou váhu, aby jej vnímal jako cestu k Trumpovu vítězství, nevěřil, že někdo s rasově podloženým světonázorem by mohl v Americe zvítězit. Nevěří tomu dodnes.   

Předně, mnoho Američanů volilo Trumpa navzdory jeho rasovým výlevům, nikoliv kvůli nim, soudí politolog. Za ještě důležitější považuje, že většina Američanů s Trumpem nesouhlasí a nesouhlasila po téměř celou dobu jeho prezidentství - Trumpova podpora je nejnižší ze všech prezidentů, během jejichž vlády se zjišťovala.

Měnící se země

Autor komentáře souhlasí s názorem, že Trump měl jediné štěstí, že kandidoval v roce 2016 proti druhému nejméně oblíbenému uchazeči o prezidentské křeslo v moderních amerických dějinách - prvním byl on sám -, tudíž díky volbě skrze sbor volitelů a těsnému vítězství ve třech státech dokázal Bílý dům dobýt.  

"Existují části trumpovské koalice, které se strachují o budoucnost země - a své místo v ní - a jsou proto náchylné k falešné medicíně, kterou prodává chytrý obchodník," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že Spojené státy se mění a pokud se podíváme na jádro Trumpových příznivců - bělochy bez vysokoškolského vzdělání -, vidíme, že jejich poměr v dospělé populaci klesá. Naopak, jádro stoupenců Trumpova protikandidáta Joe Bidena - běloši s vysokoškolským vzděláním a menšiny - roste stále rychleji, dodává politolog.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zakaria odkazuje na analýzu listu New York Times, podle které se jádro Trumpových bílých, vysokoškolsky nevzdělaných voličů na Floridě zmenšilo od roku 2016 o 359 tisíc lidí, zatímco jádro voličů Bidena posílilo o více než 1,5 milionu jedinců. Stejně tak v Pensylvánii se Trumpova základna zmenšila o 431 voličů, zatímco Bidenova vzrostla o 449 tisíc, doplňuje autor komentáře.

Pokud Biden zvítězí, bude musel přesvědčit všechny Američany, že Spojené státy byly vždy velkým experimentem, pokusem vytvořit první univerzální národ, míní Zakaria. Soudí, že naplňování tohoto ideálu dnes znamená přijímat všechny lidi - bílé i černé, rodilé i přistěhovalce, homosexuály i heterosexuály -, což je složitý proces, který může působit rušivě a chaoticky, často zabředá do hádek o terminologii a politickou korektnost.

To je ale součást vznešené snahy zajistit, že každý obyvatel země bude konečně cítit, že mu není odpírán americký sen, tvrdí politolog. Připomíná, že Spojené státy od svého vzniku postupně rozšiřují myšlenky svobody a demokracie a činí se velkými tím, že směřují kupředu, nikoliv zpět k nostalgii minulosti.  

"Mezitím to opět risknu a budu předvídat, že Trump tyto volby prohraje," píše politolog. Přiznává, že po předchozích čtyřech letech je sice pokorný, ale přesto si raději vsadí na lepší Ameriku, ve kterou věří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Biden se domnívá, že by jeho inauguraci neměly doprovázet davy lidí

05.12.2020 11:34 Budoucí americký prezident Joe Biden se domnívá, že by kvůli epidemii koronaviru neměly jeho…

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama