Na hranici USA a Mexika našli vůbec nejdelší tunel, je delší než kilometr

Američtí a mexičtí pohraničníci našli mezi městy San Diego a Tijuana dosud nejdelší pašerácký tunel překonávající hranici mezi USA a Mexikem měřící 1313 metrů. Úřady v souvislosti s tunelem nikoho nezatkly a nenalezly v něm žádné drogy. Zatím není jasné ani to, kdo jej vykopal, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Tunely pro pašování drog do Spojených států často hloubí kartel Sinaloa, svého času vedený narkobaronem Joaquínem Guzmánem, přezdívaným Prcek. Ten si nyní odpykává doživotní trest ve Spojených státech.

Tunel pohraničníky kromě délky zaujal rovněž svou sofistikovaností. Byly v něm koleje na důlní vozíky, ventilace, kabely s vysokým napětím, u vstupu na mexické straně byl výtah a tunel měl vybudovaný i odtokový systém. "Nikdy jsme si nemysleli, že by měli odhodlání dotáhnout to tak daleko," prohlásil jeden z představitelů americké pohraniční stráže. "Nepřestávají mě překvapovat," dodal.

Tunel vedl z parkoviště pro kamiony nedaleko mezinárodního letiště v Tijuaně směrem k San Diegu. Konec tunelu na americké straně byl však v době nálezu zasypán několika stovkami pytlů s pískem, a byl proto dále neprůchodný. Z hlavní šachty přitom vedlo nedokončené rameno dlouhé asi jeden kilometr do otevřených polí, které nemělo žádný východ. Pašeráci tak zřejmě původní východ z tunelu zahradili a chtěli vykopat jiný, nakonec však projekt ze zatím neznámých důvodů opustili.

Podle AP nalezený tunel odhaluje slabiny projektu hraniční zdi amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten si od bariéry slibuje zastavení pašování drog a dalšího zakázaného zboží z Mexika. Nově postavená zeď zasahuje několik metrů pod zem, což má zabránit případnému podkopání. Objevený tunel se však nacházel v průměrné hloubce 21 metrů, kam podzemní část zdi zdaleka nedosahuje.

Úřady objevily od roku 2006 v oblasti Otay Mesa asi 15 podobně vybavených tunelů, dosud nejdelší z nich měřil 904 metrů. V místní hlinité půdě se totiž hloubí relativně snadno a sklady na americké straně hned za hranicemi poskytují pašerákům vhodné krytí, poznamenala AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid-19: Američany čeká nejhorší týden jejich životů, řekl šéf…

05.04.2020 19:26 Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s národními tragédiemi formátu…

Epidemie covid-19 za vrcholem? Stát New York hlásí pokles v počtu…

05.04.2020 18:13 V americkém státě New York podlehlo nemoci covid-19 za sobotu 594 lidí, což je méně, než za…

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Trump řekl lídrům amerických soutěží, že doufá v brzký restart

05.04.2020 11:09 Americký prezident Donald Trump řekl během sobotní telekonference lídrům nejvýznamnějších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy