Na Kapitol zaútočili i bývalí vojáci. Jsou krmeni dezinformacemi, varuje expert

Mezi účastníky útoku na Kapitol z 6. ledna bylo nejméně 21 současných nebo bývalých příslušníků americké armády a policejních sborů. S odkazem na vlastní analýzu záznamů zveřejněných na internetu to napsala agentura AP. Ministerstvo obrany vlastní statistiky nezveřejnilo, podle televize CNN však zesiluje snahu o vymýcení politického extremismu z armády USA.

Na několika videích z nepokojů z minulého týdne je vidět skupina demonstrantů s vojenskými helmami v neprůstřelných vestách, která postupuje davem k budově Kongresu v řadě za sebou a drží se přitom za límec bundy člověka vepředu. Podle AP je taková formace známá každému příslušníkovi americké armády, který sloužil v Iráku či v Afghánistánu. Jde o taktiku, pomocí níž se vojáci přibližují k budově, do níž se chystají vniknout. Podle listu The New York Times spolu řada protestujících s vojenským vybavením rovněž komunikovala posunky, které používají američtí vojáci v terénu při bojových operacích.

Experti na domácí terorismus již dlouho varují před snahou krajně pravicových skupin zradikalizovat a nalákat do svých řad příslušníky armády, kteří prošli špičkovým vojenským výcvikem. Svoje existující členy se také snaží přesvědčit ke vstupu do ozbrojených složek.

"Islámský stát a Al-Káida by se rozplývaly nad možností mít ve svých řadách někoho s tréninkem a zkušenostmi příslušníka americké armády," řekl Michael German, bývalý agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a badatel Newyorské univerzity. "Tito lidé mají trénink a schopnosti, které daleko přesahují to, co dokáže udělat jakákoliv zahraniční teroristická skupina," dodal.

Pentagon zatím nezveřejnil, kolik svých příslušníků vyšetřuje v souvislosti s nedávnými nepokoji. Špičky americké armády však ve středu zveřejnily nebývalé vyjádření směrem k členům ozbrojených sil, kterým připomněly, že rolí armády je chránit ústavu a podporovat její dodržování. Nejvyšší generálové rovněž varovali, že právo na svobodu projevu nedává nikomu právo dopouštět se násilností.

"My na ministerstvu obrany děláme vše pro to, abychom vymýtili extremismus," řekl CNN zástupce Pentagonu Garry Reid. Dodal přitom, že se extremisté snaží získat do svých řad vojáky nejen kvůli jejich dovednostem, ale také kvůli tomu, že jim společnost příslušníků ozbrojených složek umožňuje vnitřně legitimizovat činnost skupiny.

Po násilnostech ze 6. ledna rezignoval šéf ochranného sboru Kapitolu a několik jeho příslušníků bylo postaveno mimo službu. Jeden z nich je totiž například zachycen na videu, jak se s vandaly fotí, jiný má zase nasazenou charakteristickou červenou kšiltovku, kterou nosí prezidentovi příznivci.

Podle fotografií bylo mezi protestujícími mnoho členů krajně pravicových militantních skupin, například jedné zvané Oathkeepers (strážci přísahy), kterou v roce 2009 založil armádní veterán Stewart Rhodes. Ten podle serveru The Atlantic již týdny před demonstrací na internetu hlásal, že se jeho skupina chystá na občanskou válku a je "ozbrojena, připravena do akce, pokud nás prezident (Trump) povolá".

According to a leaked Oath Keepers database, about 2/3 of members have a background in military/law enforcement, incl. 10% who are active duty.https://t.co/XNhdVoa0HZ

— mspepper (@mspepper9) January 9, 2021

"Mnoho z nich prošlo zvláštním tréninkem, byli v bojích a téměř všichni jsou krmeni dezinformacemi a propagandou z pochybných zdrojů," řekl Brian Harrell, bývalý činitel ministerstva pro vnitřní bezpečnost. "Pohání je spiklenecké teorie, mají pocit, že jim někdo něco vzal, a nemají zájem debatovat. To je časovaná bomba připravená vybuchnout," dodal.

Související

Více souvisejících

Kongres USA Americká armáda (U.S. ARMY) Pentagon USA (Spojené státy americké) extremismus Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 16 minutami

před 25 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

Příměří je v nedohlednu. Katar hlásí zastavení jednání mezi Izraelem a Hamásem

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří v Pásmu Gazy a výměně rukojmí se zastavila, uvedl ve středu katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy