Na pozadí boje s koronavirem bují další hrozba. Může se opakovat loňská katastrofa

Zatímco se celý svět se soustředí na pandemii covidu-19, v odborných kruzích panují i jiné obavy. Experti si všimli, že se urychlilo odlesňování amazonské džungle, což budí strach opakování rekordní katastrofy z minulého roku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Odlesňování Amazonie dosáhlo v prvních čtyřech měsících tohoto roku nového vrcholu, uvedl ve své zprávě brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru, který používá satelitní snímky pro sledování této destrukce. Upozornila na to tamní média.

Od začátku ledna do konce dubna zmizelo 1202 kilometrů čtverečních lesa. To představuje nárůst o 55 procent oproti stejnému období minulého roku. Tehdy bylo zaznamenáno největší odlesňování od srpna 2015, kdy se pozorování začalo.

Odborníci se obávají o část největšího tropického lesa na světě během vlády krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, skeptika v otázkách klimatu, který tlačí na to, aby chráněná území byla využita pro účely těžby a zemědělství.

V roce 2019, prvním roce jeho vlády, vzrostlo v brazilské Amazonii odlesňování o 85 procent a zničeno bylo 10 123 kilometrů čtverečních zeleně. Tato devastace vzbudila ve světě obavy o budoucnost pralesa, který je považován za klíčový v boji proti klimatickým změnám.

Nelegální těžba způsobila rekordní lesní požáry, které v amazonské džungli trvaly od května do října 2019. Bolsonaro sice povolil armádě rozmístit se v Amazonii, aby zde mohla bojovat proti požárům a odlesňování, ale učinil tak až poté, co ho ostře kritizovalo mezinárodní společenství.

Strategie vlády se ale jinak týká pouze požárů a nepřihlíží k tomu, že je často zakládají samotní farmáři a chovatelé dobytka, kteří kácejí stromy a pak je pálí. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v USA sílí. Trump pohrozil střelbou, novinář CNN zatčen v přímém…

29.05.2020 16:16 Aktualizováno Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na dnešek řadu amerických měst. V Minneapolisu…

Bolsonaro má rekordně vysoký počet odpůrců. Nezvládá pandemii, čelí i…

29.05.2020 15:28 Počet Brazilců, kteří vnímají negativně vládnutí svého prezidenta Jaira Bolsonara, se od dubna…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1297 lidí

29.05.2020 08:27 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1297 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Trump se mstí Twitteru. Podepsal exekutivní příkaz

29.05.2020 08:00 Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy