Na pozadí boje s koronavirem bují další hrozba. Může se opakovat loňská katastrofa

Zatímco se celý svět se soustředí na pandemii covidu-19, v odborných kruzích panují i jiné obavy. Experti si všimli, že se urychlilo odlesňování amazonské džungle, což budí strach opakování rekordní katastrofy z minulého roku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Odlesňování Amazonie dosáhlo v prvních čtyřech měsících tohoto roku nového vrcholu, uvedl ve své zprávě brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru, který používá satelitní snímky pro sledování této destrukce. Upozornila na to tamní média.

Od začátku ledna do konce dubna zmizelo 1202 kilometrů čtverečních lesa. To představuje nárůst o 55 procent oproti stejnému období minulého roku. Tehdy bylo zaznamenáno největší odlesňování od srpna 2015, kdy se pozorování začalo.

Odborníci se obávají o část největšího tropického lesa na světě během vlády krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, skeptika v otázkách klimatu, který tlačí na to, aby chráněná území byla využita pro účely těžby a zemědělství.

V roce 2019, prvním roce jeho vlády, vzrostlo v brazilské Amazonii odlesňování o 85 procent a zničeno bylo 10 123 kilometrů čtverečních zeleně. Tato devastace vzbudila ve světě obavy o budoucnost pralesa, který je považován za klíčový v boji proti klimatickým změnám.

Nelegální těžba způsobila rekordní lesní požáry, které v amazonské džungli trvaly od května do října 2019. Bolsonaro sice povolil armádě rozmístit se v Amazonii, aby zde mohla bojovat proti požárům a odlesňování, ale učinil tak až poté, co ho ostře kritizovalo mezinárodní společenství.

Strategie vlády se ale jinak týká pouze požárů a nepřihlíží k tomu, že je často zakládají samotní farmáři a chovatelé dobytka, kteří kácejí stromy a pak je pálí. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuela a Kuba kritizovaly v OSN imperialismus USA

22.09.2020 07:42 Venezuelský prezident Nicolás Maduro, kterého vyšetřovatelé Rady OSN pro lidská práva obvinili z…

Policisté v americkém městě Athens zastřelili ženu, dle úřadů je napadla…

22.09.2020 07:31 Policisté ve městě Athens v americkém státu Georgia zastřelili ženu, která je podle úřadů napadla…

Zelenskyj v OSN odsoudil okupaci Krymu a ruskou agresi v Donbasu

22.09.2020 07:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve Valném shromáždění OSN prohlásil, že okupace Krymu a…

Koronavirus: Počet potvrzených případů v Mexiku překročil 700 tisíc

22.09.2020 07:18 Brazílie dnes oznámila 13.439 nových případů nákazy koronavirem a dalších 377 pacientů s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama