Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí známé vinařství

Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech dva nové silné požáry na severu Kalifornie. V podhůří Kaskádového pohoří u města Redding podle místní policie zahynuli tři lidé, druhý požár pustoší vinařské oblasti severně od San Franciska.

Ničivé požáry v Kalifornii letos sežehly více než dva miliony akrů půdy.
doporučujeme

Na západě Spojených států tak pokračuje mimořádně ničivá sezona lesních požárů, které dohromady v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu připravily o život desítky lidí. Plameny od srpna zničily tisíce staveb a oblasti od Los Angeles až po Seattle byly v posledních týdnech zahalené kouřovou mlhou. Příčina dvou nových požárů, které propukly v neděli, zatím nebyla stanovena, podle agentury Reuters byly v pondělí večer oba evidovány jako zcela nekontrolované.

Oheň nazvaný Zogg fire už u Reddingu spálil více než 100 čtverečních kilometrů půdy a zničil na 150 budov. O třech obětech informoval v pondělí večer šerif okresu Shasta County, jakož i kalifornský úřad pro lesnictví a boj proti požárům (CalFire). Prohlášení neuváděla, jak přesně tito lidé zahynuli, pouze specifikovala, že nešlo o členy krizových složek.

Druhý velký požár zuří v oblastech severně od San Franciska, kde kvůli tomu byla nařízena evakuace skoro 70.000 lidem. V okresech Napa County a Sonoma County už shořelo území o rozloze skoro 150 kilometrů čtverečních, přičemž plameny podle CalFire ohrožovaly i zdejší vyhlášené vinice. Televize CNN informuje, že plameny v neděli zachvátily i známé rodinné vinařství Chateau Boswell.

Požár Glass fire původně začal ve vinařské oblasti Napa Valley a postupně se spojil s dalšími dvěma požáry, čímž vzniklo jedno rozsáhlé ohnisko. Agentura AP připomíná, že ohně tuto oblast zasáhly takřka přesně tři roky po sérii ničivých požárů, z nichž jeden si vyžádal 22 obětí. Mnozí z obyvatel, na které se aktuálně vztahují evakuační nařízení, se zároveň ocitli v cestě rozsáhlého lesního požáru už minulý měsíc.

Jen Kalifornii letos lesní požáry zničily přes 7000 budov a zabily 19 lidí. V součtu s Oregonem a Washingtonem pak sežehly území o ploše větší než 20.000 kilometrů čtverečních, což je více než čtvrtina rozlohy ČR. "Skoro všechny rekordy, které lze překonat, byly překonány," shrnuje v analýze deníku The New York Times situaci v Kalifornii místní klimatolog Daniel Swain.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama