Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých kolegů. Ten se konferencí údajně kvůli koronavirovým opatřením omezujícím počet novinářů v místnosti nemohl sám účastnit. Osoba operující pod jménem Kacey Montagu však nikdy reálně neexistovala, minimálně ne jako novinář.

Jen Psakiová

Nejméně čtyřikrát v posledních několika týdnech zazněly během tiskové konference Bílého domu dotazy přetlumočené novináři od osoby jménem Kacey Montagu. Mělo se jednat o kolegu (či kolegyni), který se údajně kvůli koronavirovým opatřením konferencí nemohl osobně účastnit. Jak se ale ukázalo, mezi novináři a reportéry, kteří pravidelně dění kolem Bílého domu sledují, podobná osoba nefiguruje a nikdy nefigurovala.

Montagu přitom jako novinář vystupuje již několik měsíců. Podle serveru Politico měl pracovat pro fiktivní White House News (WHN). Falešné účty spravoval i na twitteru. V důvěrné e-mailové komunikaci se měl prezentovat jako člen Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) působící jako novinář pro britský bulvární deník The Daily Mail.

I díky tomu udržoval pravidelný kontakt s předními americkými novináři nebo přímo s Bílým domem. Ovšem kromě uměle vytvořené digitální identity žádný novinář pod tímto jménem nepůsobí ani v The Daily Mail, ani není členem WHCA.

Na dotaz serveru Politico, proč se za novináře dotyčný vydával, odpověděl: ,,Miluji žurnalistiku a podle mého názoru odvádějí momentálně novináři kolem Bílého domu poměrně mizernou práci, tak jsem se rozhodl, že se postarám o nějakou transparentnost a zeptám se na věci, na které já a mí přátelé chceme znát odpověď,“ uvedl v e-mailu.

Kdo ale skutečně Kacey Montagu je, zůstává záhadou. Podle spekulací se zřejmě jedná o jednoho z hráčů využívajících online herní platformu ROBLOX. Právě na této platformě by měla existovat skupina pod názvem nUSA, jejíž členové na sebe berou různé role a utahují si z americké vlády. 

Pozornost si vysloužily především twitterové účty pod názvem WHschedule a WHpoolreport. Ty pravidelně mimo jiné sdílely denní program prezidenta Bidena a první dámy nebo viceprezidentky Harrisové a jejího manžela.

,,Ty účty jsem vytvořil jednak pro zábavu a jednak proto, aby lidé věděli, co se děje. Měli by vědět, co prezident a první dáma dělají, a jejich sledovanost jen dokazuje, že lidé o to zájem evidentně mají,“ uvedl Montagu pro server Politico. Mezi „sledujícími“ byla i řada předních amerických novinářů nebo představitelů Bidenovy administrativy včetně tiskového mluvčí Jill Bidenové Michaela LaRosi.

Podle informací uveřejněných serverem Politico měl Montagu rozesílat své dotazy na mluvčí Bílého domu Jen Psakiovou různým novinářům, kteří se v daný den tiskové konference měli účastnit. V jednom z e-mailů uvedl, že on sám se kvůli přísným pravidlům týkajících se počtu novinářů v místnosti zúčastnit nemůže. V závěru se podepisoval jako zpravodaj pro WH nebo WHSG.

Podezření novináři postupně pojali poté, co při detailnějším prověřování osoby Kacey Montagy narazili na LinkedIN účet s profilovou fotkou britského premiéra Johnsona s místem působení ve WHS ve Washingtonu, D.C. Tento profil byl zanedlouho odstraněn, načež byla pozastavena i činnost twitterového účtu WHschedule. 

To, že novináři tlumočí některé z dotazů svých kolegů, kteří se v době pandemie z kapacitních důvodů tiskových konferencí Bílého domu nemohou účastnit, je běžné. Ovšem skutečnost, že se mezi přední novináře dokázala infiltrovat i fiktivní osoba, která měsíce bez povšimnutí udržovala úzký vztah nejen s médii, je unikátní. V mediální sféře zároveň vyvolala pochybnosti o bezpečnosti práce ve virtuálním prostoru.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje