Na veřejné rozloučení s Georgem Floydem přišly stovky lidí

Stovky lidí se sešly v prvních hodinách veřejného pietního shromáždění za černocha George Floyda, který v květnu zemřel při policejním zásahu v Minneapolisu. Mezi lidmi, kteří se v Houstonu přišli rozloučit se zesnulým, byl i republikánský guvernér státu Texas Gregg Abbott. Organizátoři očekávají, že kostel s vystavenou rakví dnes navštíví několik tisíc lidí, napsala agentura AP.

George Floyd
doporučujeme

Lidé stáli před kostelem ve frontě, v níž od sebe udržovali asi dvoumetrový odstup jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Mnoho z nich mělo rovněž ochranné roušky a trička s nápisem "nemůžu dýchat", což jsou slova, která Floyd před svou smrtí opakovaně říkal zasahujícímu policistovi, který mu téměř devět minut klečel na krku. Někteří návštěvníci kvůli možnosti posledního rozloučení s Floydem vážili mnohahodinovou cestu.

"George Floyd změní budoucí směřování Spojených států. George Floyd nezemřel zbytečně. Jeho život bude živoucím odkazem ohledně způsobu, jakým Amerika a Texas zareagovaly na tuto tragédii," řekl republikánský guvernér státu Texas Greg Abbott, jenž byl mezi prvními lidmi, kteří k Floydově tělu přišli. Později se má soukromě setkat s rodinou zesnulého, které má podle informací amerických médií osobně kondolovat rovněž bývalý viceprezident Joe Biden, který se uchází o post prezidenta.

Floyd v Houstonu vyrůstal a stal se v místní komunitě známým jako hráč amerického fotbalu na střední škole a raper. Před několika lety se odstěhoval za prací do Minneapolisu, kde se 25. května stal smrtelný incident.

Jeho úmrtí vyvolalo v USA masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě, jaké země nezažila několik desetiletí. V Houstonu se při nenásilné demonstraci sešlo minulý týden asi 60.000 lidí. V mnoha městech musely úřady zavést noční zákaz vycházení poté, co se tam pokojné demonstrace zvrhly ve střety s policií a rabování. V souvislosti s protesty policie zadržela přes 10.000 lidí.

Floydův pohřeb se bude konat v úterý, zesnulý bude pohřben vedle své matky na hřbitově na jednom z předměstí Houstonu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA: Počet nových případů nákazy je opět rekordní

11.07.2020 08:28 Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 08:04 Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Facebook zvažuje zákaz politických reklam k volbě prezidenta USA

11.07.2020 07:39 Společnost Facebook zvažuje zavedení zákazu politických reklam na své sociální síti ve dnech před…

Koronavirová opatření víc zachraňují, nebo zabíjejí? Ekonomka má odpověď

11.07.2020 00:01 NÁZOR - Existuje mnoho náznaků, že ekonomické těžkosti jsou spojené se zhoršeným zdravím obyvatel a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy