Nákaza COVID-19 dorazila mezi indiány v Amazonii, mohla by je zdecimovat

Brazilské úřady potvrdily první případ nákazy koronavirem u domorodé obyvatelky Amazonie, místní úřady proto nařídily karanténu dvou obcí v oblasti u hranic s Kolumbií. Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta uvedl, že indiánské obyvatelstvo je v této pandemii velmi ohroženou skupinou, v níž se může nákaza kvůli jejímu komunitnímu způsobu života rozšířit rychleji než v jiných oblastech.

Dvacetiletá domorodá zdravotnice z kmene Kokamů, která je nyní v domácí karanténě, se zřejmě nakazila od lékaře, u něhož se koronavirus potvrdil poté, co se lékař vrátil z dovolené v jižní Brazílii. Asi tři desítky lidí, kteří s ním od té doby přišli do kontaktu, včetně dvacetileté zdravotnice, jsou od minulého týdne v domácí karanténě. Informoval ve středu server deníku O Globo. 

Koronavirus, který se loni začal do světa šířit z Číny, může být pro více než 800.000 indiánů v Amazonii obzvlášť nebezpečný. Podle expertů totiž mají slabou imunitu proti nemocem, které jsou běžné ve většinové populaci. Navíc jsou někteří oslabeni podvýživou či jinými nemocemi, jako je hepatitida typu B nebo cukrovka.

Domorodé obyvatelstvo Jižní Ameriky v předchozích staletích decimovala řada nemocí, které do regionu zavlekli Evropané, například neštovice, tuberkolóza či chřipka.

V Brazílii se podle ministerstva zdravotnictví dosud potvrdilo na 6900 případů nákazy koronavirem a 240 z nakažených zemřelo. Nejvíce případů (skoro tři tisíce) i obětí (164) hlásí stát Sao Paulo, druhým nejhůře postiženým je stát Rio de Janeiro s 832 potvrzenými případy nákazy a třemi desítkami obětí.

Opatření proti šíření koronaviru v Brazílii přijímají jednotlivé státy této federace s více než 210 miliony obyvatel, ústřední vláda vydává pouze doporučení. A zatímco ministr zdravotnictví alespoň vyzývá k dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti a omezení shlukování více lidí v ulicích, prezident Jair Bolsonaro pandemii koronaviru zlehčuje a chodí mezi pouliční prodejce. Podle Bolsonara by mělo omezení ekonomické aktivity v zemi horší důsledky než sama nemoc COVID-19.

Někteří experti ale s Bolsonarem souhlasí v tom, že pro velkou část obyvatel Latinské Americe je omezení volného pohybu existenčně více nebezpečné než například pro lidi v Evropě, kde velká část obyvatel může pracovat z domova prostřednictvím internetu, kde lidé nežijí tak často ze dne na den a kde lépe funguje systém sociálního zabezpečení.

Související

Více souvisejících

Brazílie indiáni Jair Bolsonaro Amazonský prales Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 37 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy