Pelosiová je opět předsedkyní Sněmovny reprezentantů, mluví o náročné době

Nancy Pelosiová v nově složeném Kongresu opět usedne jako předsedkyně Sněmovny reprezentantů. Důvěru ji tak již počtvrté vyslovila většina sněmovních demokratů. Kongresmanka má však před sebou pravděpodobně i své poslední období.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

Kalifornské demokratce a dosavadní předsedkyni Sněmovny reprezentantů vyslovila během nedělního hlasování důvěru většina jejích stranických kolegů. S těsnější většinou ve Sněmovně si Pelosiová nemohla dovolit ztratit téměř žádný hlas. V celkovém součtu se pro vyslovilo 216 zákonodárců. Dva demokraté z Maine a Pensylvánie hlasovali pro jiného kandidáta, tři demokraté se zdrželi hlasování. 

Menšinovým lídrem Sněmovny se opět stal Kevin McCarthy s 209 republikánskými hlasy. Složení již 117. Kongresu v pořadí tak bylo v neděli oficiálně dovršeno. Pelosiová předznamenala, že Kongres zasedne „ve velmi náročné době“. Poukázala přitom na rapidně se zhoršující epidemickou situaci ve Spojených státech a nárůst nezaměstnanosti. Dle demokratky se jedná o „ztráty, které lze jen těžko vyčíslit“.

Pelosiová zároveň poděkovala svým kolegům za důvěru, kterou do ní vložili. Své znovuzvolení označila za důkaz jednotnosti Demokratické strany a za její připravenost čelit nadcházejícím výzvám. Přestože svou pozici obhájila již počtvrté, hlasovala pro ni jen těsná většina. Někteří volali po novém vedení. Osmdesátiletá kongresmanka letos již sama naznačila, že toto období bude pravděpodobně i jejím posledním. Zároveň však uvedla, že pokud by se funkce vzdala, učinila by tak dobrovolně.

Slavnostní slib kromě sněmovních reprezentantů skládali také senátoři. Lídr republikánů Mitch McConnell nazval podobně jako Pelosiová nadcházející rok náročným. Ten nyní čelí rozbrojům především v řadách vlastní strany, kde i navzdory jeho apelu řada senátorů hodlá podpořit stranické kolegy ve Sněmovně a napadnout výsledky voleb při jejich finální certifikaci Kongresem. ,,Před námi je stále mnoho překážek, od politických neshod přes smrtící pandemii až po nepřátele ve světě. Stejně tak máme ale i mnoho důvodů k naději,“ řekl McConnell.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

USA se vrátí k WHO a klimatické dohodě. Jaké další změny Biden plánuje?

19.01.2021 17:19 Nový americký prezident Joe Biden již slíbil návrat do WHO nebo ke klimatické dohodě. Podívejte se…

Předání moci na twitteru bude složitější než při nástupu Trumpa

19.01.2021 16:44 Procesu předávání moci mezi administrativou končícího amerického prezidenta Donalda Trump a týmem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama