Napětí v Iowě: Vyhraje Buttigieg, nebo Sanders? Je to o fous

Vyrovnaný zápas o demokratickou prezidentskou nominaci svádějí v Iowě bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg se senátorem Berniem Sandersem. Buttigieg si po sečtení výsledků z 97 procent okrsků udržuje těsné vedení, uvedla televize CNN. S výrazným odstupem jsou na třetím místě senátorka Elizabeth Warrenová a na čtvrtém bývalý viceprezident Joe Biden.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Pete Buttigieg
doporučujeme

Demokraté v Iowě vybírali svého prezidentského kandidáta už v pondělí, kvůli technickým problémům ale dosud nejsou známé konečné výsledky.

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Podle aktuálních výsledků drží podíl 26,2 procenta iowských delegátů Buttigieg, Sanders pak o jednu desetinu procentního bodu méně. Warrenová má 18,2 procenta delegátů a Biden 15,8 procenta.

I když v procentním podílu delegátů vede Buttigieg, Sanders na pondělních shromážděních demokratů dostal od straníků větší podporu. Při konečné volbě se za něj podle prozatímních výsledků postavilo 44.753 straníků a za Buttigiege 42.235 straníků. Rozhodující nicméně není součet odevzdaných hlasů, ale právě počet získaných delegátů.

Stejné pravidlo platí i v prezidentských volbách, kdy v konečném důsledku Američané nevybírají konkrétního kandidáta, ale volitele, kteří o něm budou hlasovat. V prezidentských volbách v roce 2016 sice demokratku Hillary Clintonovou volilo o tři miliony lidí více než republikána Donalda Trumpa, ale prezidentem se stal Trump, který získal více volitelů.

Nominační systém v Iowě je komplikovaný, a to i na americké poměry, jak poznamenávají tamní média. V každém volebním shromáždění se voliči nejprve rozdělili do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávali přednost. Pokud se v dané skupině sešlo méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, museli si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině, nebo mohli založit skupinu novou. Minimální procentní podpora uchazečům o nominaci se pak dále rozdělila podle toho, kolik delegátů daný okrsek pomáhal vybrat.

Výsledky z Iowy jsou proto složeny ze tří přehledů, píše list The New York Times. První sada ukazuje podporu, jakou uchazeči o nominaci měli při prvním kole výběru, druhá při konečném výběru a třetí část je pak procentní podíl delegátů stranického sjezdu demokratů, na kterém budou vybráni delegáti za Iowu pro celoamerický sjezd demokratů.

Letošní způsob ohlášení výsledků je odlišný od toho v roce 2016, kdy zde zvítězila Clintonová, za kterou Sanders jen těsně zaostal. Tehdy iowští demokraté oznámili jen procentní podíl delegátů získaný jednotlivými uchazeči. AP poznamenala, že ke změnám přistoupili iowští demokraté na výzvu Sanderse, který žádal větší transparentnost výběrového systému. Pro stejnou úpravu se rozhodla i Nevada, kde budou stranická shromáždění demokratů 22. února.

Zajímavostí nového systému je možnost, že každá z výše zmíněných tří sad výsledků bude mít jiného vítěze. Nyní jsou to dva - Buttigieg a Sanders. Zatímco Saders má podle současného přehledu největší podporu v prvním i v závěrečném kole výběru, Buttigieg má větší procentní podíl delegátů, což je rozhodující. Jednotlivé výsledkové přehledy ukážou ale to, jakou podporu uchazeči o prezidentskou nominaci mají.

AP podle výsledků z jednotlivých okrsků sestavila přehled o tom, jak si kandidáti vedli v jednotlivých iowských okresech. Buttigieg ovládl 60 okresů z celkových 99, Sanders vede v 20 okresech, Biden získal deset okresů a senátorky Warrenová a Amy Klobucharová dva, respektive sedm. Ve 28 okresech dosud nejsou data konečná, neboť chybí konečné výsledky ze všech tamních okrsků.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma chce vyzvednout z vraku Titaniku slavný telegrafický přístroj

21.02.2020 18:59 Firma, která má jako jediná právo spravovat předměty pocházející z vraku potopeného parníku Titanic…

Konec války v Afghánistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

21.02.2020 15:34 Aktualizováno Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské…

Rusko chce Trumpovi opět pomoci ve volbách. Tajné služby USA důrazně varují

21.02.2020 11:55 Aktualizováno Americké tajné služby varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Rusko se vměšuje i do aktuální…

První test před etnicky různorodými voliči. Primárky demokratů se…

21.02.2020 11:01 Souboj amerických demokratů o možnost postavit se v listopadových volbách republikánskému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama