Naprosto klíčový test na covid-19 je předražený. Lékaři bez hranic spouští Kampaň za dostupnost léků

Lékaři bez hranic vyzvali americkou společnost Cepheid, aby alokovala své testy na covid-19 (Xpert Xpress SARS-CoV-2) mezi jednotlivé země spravedlivě a za dostupnou cenu. Společnost Cepheid by neměla na pandemii neférově profitovat a měla by snížit cenu každého testu z nynějších téměř dvaceti amerických dolarů na pět dolarů pro ty nejchudší země světa, uvedli Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Ve chvíli, kdy země jen s obtížemi řeší případy pacientů s podezřením na COVID-19, jsou přesné a rychlé diagnostické testy pro zvládnutí pandemie nezbytné. „Kdyby společnosti jako Cepheid urgentně a za dostupnou cenu zpřístupnily své testy ve všech zemích, mohlo by být zachráněno mnoho životů,“ uvedl lékař Greg Elder, koordinátor zdravotnických aktivit Kampaně za dostupnost léků (Access Campaign) Lékařů bez hranic.

Cepheid nastavil cenu diagnostického testu pro 145 rozvojových zemí na 19,80 dolaru za kus, přičemž mezi tyto země patří i nejchudší státy světa, kde lidé musí vyžít s méně než dvěma dolary na den.

Vývoj testu Xpert Xpress SARS-CoV-2, který vyvinula společnost Cepheid, finančně podpořila částkou 3,7 milionu dolarů americká vláda z veřejných peněz, a to skrze Úřad pro pokročilý výzkum a vývoj v biomedicíně (BARDA).

Navíc jde o test vyhodnocovaný stejným zařízením, které se běžně využívá u testů na tuberkulózu. Analýza nákladů na výrobu testu na tuberkulózu od společnosti Cepheid, kterou provedli Lékaři bez hranic a další aktéři, ukázala, že jeho cena při výrobě ve velkých objemech činí při pouhé tři dolary. Firma by tedy měla zisk i v případě, kdyby jeden test prodávala za pět dolarů.

Analýza také ukázala, že u těchto testů neexistují žádné podstatné rozdíly, pokud jde o nemoc virového nebo bakteriálního původu, které by podstatné rozdíly v cenách diagnostických testů v případě odlišných chorob odůvodňovaly.

Teď není vhodná doba nastavovat cenu podle toho, co trh unese

Lékaři bez hranic proto vyzvali Cepheid, aby významně snížil cenu testů, a to tak, aby nepřevyšovala sumu pěti amerických dolarů.

„Teď není vhodná doba nastavovat cenu podle toho, co trh unese. Tento test je naprosto klíčový a pokud chceme zvládnout tuto globální zdravotnickou krizi, musí být dostupný za pět dolarů za kus pro všechny lidi, kteří ho naléhavě potřebují,“ podotkla Sharonann Lynch, poradkyně Kampaně za dostupnost léků.

V březnu 2020 Cepheid obdržel mimořádné oprávnění od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv k použití svého diagnostického testu na COVID-19, jenž je vhodný pro testování v místě péče o pacienta, a výsledky jsou známy za méně než hodinu.

Ve stejném měsíci Světová zdravotnická organizace (WHO) založila se svými dalšími partnery takzvané Konsorcium diagnostiky, jež má podpořit férovou a rychlou dostupnost zdravotnických prostředků a diagnostiky souvisejících s COVID-19 pro nízko či středně příjmové země. Konsorcium zajistilo závazky na objednávky na čtyři měsíce od největších výrobců diagnostických testů (Abott, Cepheid, Roche a Thermo Fisher). Podle konsorcia však představovala velikost závazku společnosti Cepheid pouze jednu třetinu její výrobní kapacity na výrobu diagnostických testů na COVID-19. Výsledkem je, že nebyla naplněna ani polovina objednávek od států skrze konsorcium. Konsorcium a společnosti, mezi něž patří i Cepheid, se mají znovu sejít, aby vyjednaly objemy zásobování a ceny na období dalších čtyř měsíců (od září do prosince 2020).

„Při této zuřící pandemii mají bohatší státy při nákupu zdravotnických prostředků pro boj s COVID-19 obrovskou výhodu nad ostatními. Mohou je využít první. Hluboce nás znepokojuje, že lidem v mnoha zemích s omezenými zdroji budou klíčové diagnostické testy odepřeny. Je potřeba, aby Cepheid udělal správný krok a garantoval spravedlivé alokování a dostupnost svých testů na COVID-19 Konsorciu diagnostiky. Tím pomůže zemím, které by jinak zůstaly mimo bilaterální dohody. Nikomu by neměl být odepřen přístup (k testům) na základě toho, odkud pochází anebo kolik vydělává,“ dodala  Sharonann Lynch.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch plynu v Baltimoru zničil několik domů, jeden mrtvý

10.08.2020 22:06 Výbuch plynu v Baltimoru v americkém státě Maryland dnes srovnal se zemí tři domy, usmrtil jednu…

Maas telefonoval do USA, stěžoval si u Pompea na hrozbu sankcemi kvůli…

10.08.2020 17:09 Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem…

Trump svými dekrety obešel Kongres. Nastal legislativní chaos, píše New…

10.08.2020 13:59 Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal…

Čína uvalila sankce na významné politiky USA, včetně pěti senátorů

10.08.2020 13:28 Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že počínaje dneškem zavádí sankce proti americkým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama