Nařídili všechno možné, ale covid-19 se šíří dál. Proč došlo v Peru ke katastrofě?

I přesto, že Peru bylo jednou z prvních zemí Jižní Ameriky, které přijalo přísná ochranná opatření, virus se nekontrolovatelně šíří. Proč zde tedy došlo k takové katastrofě? „Může za to chudoba,“ míní zdejší lékař.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Oficiální čísla Peru k dnešnímu dni čítají přes 120 tisíc pozitivních na covid-19 a 3 629 mrtvých, což z něj činí druhou nejvíce zasaženou zemi v Jižní Americe hned po Brazílii. Peruánský prezident Martín Vizcarra vyhlásil stav nouze 15. března. Uzavřely se hranice a byla vyhlášena povinná karanténa, přesto je podle údajů vlády 85 % lůžek na JIP obsazeno. „Tato situace není zdravotní nouze, ale přímo katastrofa. Pandemie předstihla schopnost reakce zdravotního sektoru,“ řekl lékař Alfredo Celis pro CNN.

Peruánský lékař Elper Huerta se domnívá, že tato nezvladatelná situace nastala, protože šíření viru ovlivňují sociálně-ekonomické podmínky. Až 49 % Peruánců musí denně navštěvovat trhy s potravinami, protože nevlastní ledničku. „Máme se vyhnout kontaktu, ale člověk zde nemůže zůstat doma,“ vysvětluje.

Ačkoliv byla vyhlášena karanténa, CNN v polovině dubna ukazovala záběry, jak obyvatelé Peru stojí dlouhé fronty na potraviny. Většina obyvatel měla ochranné obličejové masky, ale rozestupy minimálně 2 metry byly nemožné. „Musíme to vydržet, protože pokud ne, nebudeme mít co jíst,“ uvedla Peruánka stojící ve frontě.

Dlouhé fronty se netvoří jen na trzích s potravinami nebo u obchodů, ale také v bankách. Vláda poskytla miliónům nejzranitelnějších Peruánců finanční pomoc, ale nastal problém s rozdělením, protože podle zprávy z minulého roku, vlastní bankovní účet pouze 38 % populace. To znamená, že většina lidí si musí pro svou finanční pomoc do banky.

Ve více než 30 % domácností žijí lidé v podmínkách, které sociální distancování nedovolují, protože průměrně v jedné místnosti spí čtyři lidé. Peruánci jsou i v 72 % odkázáni na práci, která závisí na pobytu venku. Kombinace těchto faktorů zapříčinila podle ekonoma a docenta na univerzitě v Kalifornii Lopeze Vargase „výbušnou směs“.

Prezident Vizcarra již popáté prodloužil stav nouze spojený se zákazem vycházení po celé zemi a prohlásil, že prioritou bude prosazování zdravotnických protokolů na trzích. „Tento druh chování je sobecký. Ignoruje to, co se děje kolem nás, a proto jsme v této situaci. Nejen Peru, ale celý svět,“ řekl Vizcarra. Lékař Huerta ale argumentuje tím, že nejde házet vinu pouze na obyvatele Peru, protože pandemie ukázala základní problémy, ve kterých se země zmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covidem-19 se ve světě nakazilo už 32 milionů lidí

24.09.2020 21:54 Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil…

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama