NASA kvůli koronaviru odloží start teleskopu James Webb

Vypuštění teleskopu Jamese Webba americké vesmírné agentury NASA, plánované na březen 2021, bude kvůli koronaviru nutné odložit. Napsal to dnes server Spaceflight now s odvoláním na šéfa vědeckých misí NASA Thomase Zurbuchena, který nicméně doufá, že start se příští rok nakonec uskuteční.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vypuštění teleskopu Jamese Webba v březnu 2021 nebude možné, protože pandemie nemoci covid-19, způsobované koronavirem, si vynutila padesátiprocentní snížení stavu personálu zapojeného do sestavování a testování vesmírného dalekohledu, vysvětlil Zurbuchen. Nejde podle něj o důsledek "žádné chyby nebo nějakého špatného řízení".

"Ne každý byl k dispozici. Různě byly pozitivní případy (potvrzení nákazy koronavirem)... V březnu nepoletíme, absolutně nepoletíme v březnu," citoval Spaceflight now vyjádření šéfa vědeckých misí NASA.

Dalekohled Jamese Webba má v budoucnu nahradit již dosluhující Hubbleův teleskop, patřící rovněž NASA. Bude využit především ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po takzvaném velkém třesku, jenž byl podle vědecké teorie počátkem vzniku vesmíru. K důležitým cílům bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.

Termín vypuštění teleskopu se v minulosti už několikrát posouval. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) původně doufal, že jej na oběžnou dráhu dostane už v roce 2007. Naposledy se měl dalekohled do vesmíru vydat letos v květnu, ale NASA rozhodla, že se tak v zájmu pečlivé přípravy stane v březnu 2021. Pandemie covidu-19 si teď však vynutila další odklad, neboť sestavování a testování se od března výrazně zpomalily.

Témata: NASA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Pentagon odsuzuje čínská vojenská cvičení v Jihočínském moři

03.07.2020 07:57 Pentagon odsoudil konání čínských vojenských cvičení v okolí sporného souostroví v Jihočínském moři…

Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

02.07.2020 21:21 Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy