NASA opět zveřejnila astronomický snímek dne od českého autora

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne opět zveřejnil snímek českého původu. Fotografie s názvem Vzpomínka na Neowise, která zachycuje průlet komety Neowise loni v létě, je dílem českého astronoma Petra Horálka. Jeho tvorbu si NASA pro astronomický snímek dne vybrala již téměř třicetkrát.

NASA

"Kometa Neowise zazářila loni v červenci na ranní a později i večerní obloze a byla nejvýraznější kometou na severní polokouli za posledních 23 let. Díky jejímu průletu před Velkým vozem a navíc v době pandemie covidu-19, během které lidé více věnovali svůj zájem přírodě, byla kometa také jedním z nejfotografovanějších astronomických těles vůbec," uvedl Horálek v prohlášení zaslaném ČTK.

Neowise byla podle Horálka loni v červenci nejlépe pozorovatelnou kometou na severní polokouli od roku 1997, kdy zazářila Hale-Boppova kometa. Vlasatice se znovu vrátí ke Slunci až za 6765 let.

Snímek vznikl 23. července, kdy kometa proletěla nejblíže k Zemi, v táborové základně poblíž obce Lobendava v nejsevernější části České republiky. Horálek fotografii pořídil během přednášky o vesmíru a zatímco účastníkům besedy dalekohledem ukazoval kometu, usazeným aparátem pořídil 19 půlminutových expozic, které pak složil do jednoho snímku. K dramatické kompozici fotografie přispěla závojovitá oblačnost, která přecházela přes Velký vůz, popsal Horálek.

NASA zveřejňuje Horálkovy snímky pravidelně. Naposledy vybrala loni v srpnu jako fotografii dne snímek s názvem Perseidy z Persea, který zachytil meteorický roj Perseidy a vznikal dva roky. V pořadí jde o třetí snímek komety Neowise českých autorů, který si NASA zvolila pro svou astronomickou fotografii dne.

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. Mottem APODu je "Objevujte vesmír" a od roku 1995, kdy výběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny.

Za pětadvacetiletou historii APODu se podařilo uspět ve výběru několika českým autorům, nejčastěji boduje Horálek a brněnský fotograf a matematik Miloslav Druckmüller. Kompletní seznam českých a slovenských úspěchů lze najít na webu České astronomické společnosti.

Témata: NASA | vesmir | EuroZprávy.cz

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Související:

Právě se děje

reklama