NASA pojmenuje ústředí po své první černošské inženýrce, pomáhala bořit bariéry

Ústředí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve Washingtonu bude pojmenováno po jeho první černošské kosmické inženýrce a matematičce Mary Jacksonové. Oznámil to šéf agentury Jim Bridenstine, podle něhož Jacksonová pomohla zbořit pro ženy a Afroameričany překážky v oblastech technologií a inženýrství.

NASA
doporučujeme

Příběh Jacksonové, která se narodila v Hamptonu ve Virginii v roce 1921 a zemřela v roce 2005, byl zdramatizován ve filmu Skrytá čísla (Hidden Figures) z roku 2016. Loni NASA přejmenovala ulici před svým ústředím na Hidden Figures Way.

zdroj: YouTube

"Budeme nadále uznávat příspěvky žen, Afroameričanů a lidí ze všech prostředí, kteří úspěšnou historii průzkumů NASA umožnili a kteří už nebudou skrytí," uvedl Bridenstine ve svém prohlášení. "Mary W. Jacksonová byla součástí skupiny velmi významných žen, které pomohly NASA úspěšně dostat Američany do vesmíru," pokračoval. "Mary nikdy nepřijala status quo, pomáhala bořit bariéry a otevírat příležitosti pro Afroameričany a ženy na poli inženýrství a technologie" dodal.

Oznámení přichází ve chvíli, kdy se Spojené státy zaměřují na historické nespravedlnosti páchané na černoších poté, co nedávná smrt George Floyda při zatýkání vyvolala protesty po celém světě a obnovila požadavky na ukončení institucionálního rasismu.

NASA začala rekrutovat vysokoškolsky vzdělané Afroameričanky ve 40. letech minulého století, jako "lidské počítače". Tyto ženy však na pracovišti čelily rasové i genderové diskriminaci.

Jacksonovou v roce 1951 rekrutoval Národní poradní výbor pro letectví, po němž v roce 1958 následovalo zřízení NASA. Pracovala pod Dorothy Vaughanovou, které se film Skrytá čísla také věnuje. Posmrtně jí byla v roce 2019 udělena Zlatá medaile kongresu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA: Počet nových případů nákazy je opět rekordní

11.07.2020 08:28 Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 08:04 Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Facebook zvažuje zákaz politických reklam k volbě prezidenta USA

11.07.2020 07:39 Společnost Facebook zvažuje zavedení zákazu politických reklam na své sociální síti ve dnech před…

Koronavirová opatření víc zachraňují, nebo zabíjejí? Ekonomka má odpověď

11.07.2020 00:01 NÁZOR - Existuje mnoho náznaků, že ekonomické těžkosti jsou spojené se zhoršeným zdravím obyvatel a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy