Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z Washingtonu

NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky Spojených států poté, co byla předchozí čtyři roky opomíjena, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že Biden má nyní příležitost přijít s novou strategií pro obranu demokracie ve světě.

Čas na nové myšlenky

Demokratické síly jsou pod tlakem od Barmy po Bělorusko, varuje prestižní deník. Podotýká, že despotové se naučili, jak spoutat občanskou společnost, věznit novináře, právníky, duchovní, bloggery, opozičníky a všechny, kteří odmítají jejich vládu.

"Biden má příležitost přijít s novými myšlenkami, jak lépe chránit svobodu," pokračuje washingtonský server. Soudí, že sankce proti jednotlivým zemím i konkrétním osobám mají své místo, mnoho z nich na americké straně vychází z tzv. Magnitského zákona a cílí na největší porušovatele lidských práv, kteří si zaslouží být potrestáni.  

Minulý čtvrtek Bidenova administrativa uvalila nové vízové omezení na 43 běloruských představitelů, kteří nesou podíl na podrývání demokracie, čímž se připojili k předchozímu seznamu 66 osob z Běloruska, konstatuje americký deník. Varuje, že sankce jsou ale tupým a pomalým nástrojem.

"Mnoho tyranů a jejich přisluhovačů dokáže žít bez Disney Worldu," upozorňuje editorial. Deklaruje, že Spojené státy a další demokracie potřebují účinnější nástroje nátlaku. Ty by podle renomovaného deníku efektivněji pomáhat zástupům odvážných lidí vyjít do ulic a postavit se autoritářským režimům.

V Bělorusku lidé demonstrují proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který zmanipuloval loňské srpnové volby, připomíná Washington Post. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zahájil tamní režim vlnu zatýkání novinářů a lidskoprávních aktivistů, navíc minulý čtvrtek poslal běloruský soud na dva roky za mříže dvojici novinářů, kteří plnili svou práci a natáčeli protesty proti Lukašenkovi.

V Barmě zase probíhá masová kampaň občanské neposlušnosti proti vojenskému puči, nastiňuje americký deník. Poukazuje, že odvážní mladí lidé demonstrují také v Rusku, a to proti svévolnému uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného.

Dlouhodobý projekt

Washingtonský server kvituje, že Biden ohledně situace v Barmě promluvil rázně a otevřeně, což podpořilo tamní demonstranty. "Ale je třeba nová strategie na obranu demokracie," doplňuje prestižní deník.

Slabinou mnoha autoritářských režimů je rozkrádání zdrojů hrstkou privilegovaných, jak v případě Ruska skvěle ukazuje zmíněný Navalnyj a investigativní skupina Bellingcat, připomíná editorial. Doporučuje, aby demokracie stavěly na jejich průkopnické práci s YouTube a dalšími technologiemi - satelitními snímky, záznamy telefonátů, daty o pohybu a sociálními sítěmi - a odhalovaly zlodějinu a lži.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Demokracie by také mohly vybavit sužované občany nedemokratických zemí pevnými a silnými komunikačními kanály, které jim tamní diktátoři upírají, naznačuje Washington Post. Pro příklad uvádí důležitou roli, kterou hrají v Bělorusku aplikace Telegram, případně satelitní snímky zachycující koncentrační tábory pro Ujgury v Číně či záběry z dronů, které zachytily monstrózní palác ruského prezidenta Vladimira Putina na břehu Černého moře.

Další inovaci představuje postup nevládních lidskoprávních organizací, které v Barmě, Bělorusku a Rusku počítají zatčené a uvězněné online, čímž odhalují surové a svévolné užití policejní síly, konstatuje prestižní deník. Doporučuje také zpřísnění zákonů v demokratických zemích, které by diktátorům zabránily v zahraničí ukrývat a legalizovat pochybně získaný majetek.

"Obhajoba demokracie je dlouhodobý projekt," upozorňuje vlivný server. Deklaruje, že nastal čas, aby Spojené státy a další demokracie přišly s novými myšlenkami a přijaly širší strategii, která odstartuje konfrontaci s tyrany v místě jejích působení.

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie USA (Spojené státy americké) Bělorusko Rusko barma

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 13 minutami

před 23 minutami

před 43 minutami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dezinformátor Zítko se hledá. Policie vyhlásila pátrání

V středu 19. dubna se Pavel Zítko, obviněný z trestného činu šíření poplašné zprávy, nedostavil k okresnímu soudu v Chomutově. Proto se dnes objevil v pátrání Policie České republiky.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy