Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z Washingtonu

NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky Spojených států poté, co byla předchozí čtyři roky opomíjena, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že Biden má nyní příležitost přijít s novou strategií pro obranu demokracie ve světě.

Demokracie, ilustrační foto
doporučujeme

Čas na nové myšlenky

Demokratické síly jsou pod tlakem od Barmy po Bělorusko, varuje prestižní deník. Podotýká, že despotové se naučili, jak spoutat občanskou společnost, věznit novináře, právníky, duchovní, bloggery, opozičníky a všechny, kteří odmítají jejich vládu.

"Biden má příležitost přijít s novými myšlenkami, jak lépe chránit svobodu," pokračuje washingtonský server. Soudí, že sankce proti jednotlivým zemím i konkrétním osobám mají své místo, mnoho z nich na americké straně vychází z tzv. Magnitského zákona a cílí na největší porušovatele lidských práv, kteří si zaslouží být potrestáni.  

Minulý čtvrtek Bidenova administrativa uvalila nové vízové omezení na 43 běloruských představitelů, kteří nesou podíl na podrývání demokracie, čímž se připojili k předchozímu seznamu 66 osob z Běloruska, konstatuje americký deník. Varuje, že sankce jsou ale tupým a pomalým nástrojem.

"Mnoho tyranů a jejich přisluhovačů dokáže žít bez Disney Worldu," upozorňuje editorial. Deklaruje, že Spojené státy a další demokracie potřebují účinnější nástroje nátlaku. Ty by podle renomovaného deníku efektivněji pomáhat zástupům odvážných lidí vyjít do ulic a postavit se autoritářským režimům.

V Bělorusku lidé demonstrují proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který zmanipuloval loňské srpnové volby, připomíná Washington Post. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zahájil tamní režim vlnu zatýkání novinářů a lidskoprávních aktivistů, navíc minulý čtvrtek poslal běloruský soud na dva roky za mříže dvojici novinářů, kteří plnili svou práci a natáčeli protesty proti Lukašenkovi.

V Barmě zase probíhá masová kampaň občanské neposlušnosti proti vojenskému puči, nastiňuje americký deník. Poukazuje, že odvážní mladí lidé demonstrují také v Rusku, a to proti svévolnému uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného.

Dlouhodobý projekt

Washingtonský server kvituje, že Biden ohledně situace v Barmě promluvil rázně a otevřeně, což podpořilo tamní demonstranty. "Ale je třeba nová strategie na obranu demokracie," doplňuje prestižní deník.

Slabinou mnoha autoritářských režimů je rozkrádání zdrojů hrstkou privilegovaných, jak v případě Ruska skvěle ukazuje zmíněný Navalnyj a investigativní skupina Bellingcat, připomíná editorial. Doporučuje, aby demokracie stavěly na jejich průkopnické práci s YouTube a dalšími technologiemi - satelitními snímky, záznamy telefonátů, daty o pohybu a sociálními sítěmi - a odhalovaly zlodějinu a lži.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Demokracie by také mohly vybavit sužované občany nedemokratických zemí pevnými a silnými komunikačními kanály, které jim tamní diktátoři upírají, naznačuje Washington Post. Pro příklad uvádí důležitou roli, kterou hrají v Bělorusku aplikace Telegram, případně satelitní snímky zachycující koncentrační tábory pro Ujgury v Číně či záběry z dronů, které zachytily monstrózní palác ruského prezidenta Vladimira Putina na břehu Černého moře.

Další inovaci představuje postup nevládních lidskoprávních organizací, které v Barmě, Bělorusku a Rusku počítají zatčené a uvězněné online, čímž odhalují surové a svévolné užití policejní síly, konstatuje prestižní deník. Doporučuje také zpřísnění zákonů v demokratických zemích, které by diktátorům zabránily v zahraničí ukrývat a legalizovat pochybně získaný majetek.

"Obhajoba demokracie je dlouhodobý projekt," upozorňuje vlivný server. Deklaruje, že nastal čas, aby Spojené státy a další demokracie přišly s novými myšlenkami a přijaly širší strategii, která odstartuje konfrontaci s tyrany v místě jejích působení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

05.03.2021 18:01 Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent…

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

05.03.2021 17:47 Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama