NATO: Ruská mobilizace přispěje k eskalaci, válka se nevyvíjí podle plánu Putina

Proslov, v němž ruský prezident Vladimir Putin mimo jiné vyhlásil mobilizaci, je eskalací ruské války na Ukrajině, ale nebyl překvapením. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Putinova řeč podle něj ukazuje, že válka se nevyvíjí podle plánu šéfa Kremlu. Ten se podle Stoltenberga na Ukrajině přepočítal a udělal velkou chybu.

Více vojáků bude podle Stoltenberga znamenat vystupňování konfliktu na Ukrajině. Ruské jednotky jsou však podle něj špatně vyzbrojeny a chybí jim náležité velení a řízení.

Putin ve svém ranním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se mohla týkat až 300.000 rezervistů, a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku. Západu také naznačil, že je připraven na obranu Ruska použít jaderné zbraně.

Putinův proslov podle šéfa NATO představuje nebezpečnou a lehkovážnou jadernou rétoriku. Dosud však NATO nezaznamenalo změny v postoji Moskvy k použití jaderných zbraní, dodal Stoltenberg.

"Uděláme vše proto, aby v Moskvě nebyla mýlka o tom, jak přesně budeme reagovat. Samozřejmě to záleží na tom, jaký druh situace nebo jaký druh zbraní by mohli použít. Nejdůležitější je zabránit tomu, aby se to stalo, a proto se vyjadřujeme tak jasně v komunikaci s Ruskem o bezprecedentních důsledcích," prohlásil Stoltenberg.

NATO a spojenci Ukrajině poskytli bezprecedentní podporu, ale potřebují doplnit své arzenály. Jsou proto v těsném dialogu s obranným průmyslem o urychlení výroby zbraní a munice, zdůraznil šéf aliance.

Stoltenberg rovněž vyjádřil naději, že válka na Ukrajině skončí u jednacího stolu, ale Kyjev potřebuje přijatelný výsledek. Aliance se musí připravit na to, že se s Putinem bude potýkat ještě dlouho, upozornil generální tajemník.

Stoltenberg se v dnešním rozhovoru vyjádřil také k postoji Číny, která si ohledně ruské agrese zachovává neutralitu. Podle Stoltenberga ale spolupráce Číny s Moskvou od zahájení ruské invaze na Ukrajinu a čínské komentáře proti rozšíření NATO ukazují, proč by západní obranná aliance měla i Peking považovat za bezpečnostní hrozbu.

"Abych to shrnul, to jen zvyšuje význam toho, aby spojenci NATO stáli při sobě a uvědomili si, že Čína je součástí bezpečnostních výzev, kterým musíme čelit dnes i v budoucnu," řekl šéf Severoatlantické aliance. V rozhovoru podle Reuters také upozornil na "nátlakové jednání" Číny v Jihočínském moři a vůči svým sousedům i na "způsob, jakým porušuje základní lidská práva".

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Rusko NATO Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 42 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

Von der Leyenová: Rusko chce migrací destabilizovat Finsko

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy