NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají důvod

Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám, konstatují expertka na veřejnou politiku Sheril Kirshenbaumová a odborník na zemědělskou produkci Douglas Buhler v komentáři pro server The Conversation. Vědci z Michiganské státní univerzity se podíleli na výzkumu, v němž zhoršení možností své domácnosti opatřit si jídlo přiznalo 31 % respondentů.

Potíže přiznalo 28 % zástupců domácností, které vydělávají méně než 25 tisíc dolarů ročně (zhruba 550 tisíc korun, pozn. red.), a 38 % zástupců domácností s příjmy nad 75 tisíc dolarů ročně (přibližně 1,6 milionu korun, pozn. red.), nastiňují autoři komentáře. Dodávají, že průzkum proběhl na vzorku více než dvou tisíc Američanů na přelomu letošního srpna a září.

Cílem bylo zjistit, jak pandemie ovlivnila situaci na trhu s potravinami a způsoby, jakým si je Američané opatřují, jak je vybírají a jaké volí, objasňují vědci. Připomínají, že o práci přišly miliony lidí, tudíž není překvapivé, že 53 % z těch, kteří pociťují omezený přístup k jídlu, hlásí nižší příjmy než před nástupem koronaviru.

Situaci zhoršuje souběžný růst cen potravin a pohonných hmot, vyzdvihují odborníci. Konstatují, že díky tomu mnohé rodiny, které mívaly problém vyjít od výplaty k výplatě, čelí těžkému rozhodování, za co utratí své omezenější příjmy.

Ohrožení nedostatkem potravin roste

Americké ministerstvo zemědělství definuje jako ohrožení nedostatkem potravin stav, kdy se jedinec potýká s omezeným či nejistým přístupem k adekvátnímu jídlu, uvádějí Kirshenbaumová a Buhler. Doplňují, že domácnosti v takové situaci mají problém opatřit si dostatek jídla a konzumovat vyváženou stravu.

Před třemi lety americké ministerstvo zemědělství odhadovalo, že nedostatkem potravin je ohroženo 37 milionů obyvatel Spojených států, připomínají výzkumníci. Podotýkají, že do prosince loňského roku se toto číslo zvýšilo na 38,3 milionů, což znamená 10,5 % amerických domácností.

Ti respondenti v průzkumu Michiganské státní univerzity, kteří hlásili, že jim finanční potíže omezují přístup k potravinám, v 74 % případů uvedli, že v reakci nakupují jiné značky potravin, upozorňují autoři komentáře. Dodávají, že 47 % také omezilo příjem potravin, 31 % dostává vládní potravinovou pomoc a 17 % začalo častěji navštěvovat potravinové banky.

„Peníze nejsou jediný faktor,“ pokračují vědci. Vysvětlují, že respondenti, kteří hlásí omezený přístup k potravinám, v 37 % případů nechtěli během pandemie navštěvovat obchody s jídlem a v 32 % případů neměli spolehlivou dopravu ke zdroji potravin - mnoho Američanů se zřejmě tváří v tvář covidu-19 vyhýbalo cestování veřejnou dopravou, aby minimalizovalo šanci nákazy.

Bez ohledu na finanční omezení polovina respondentů uvedla, že pandemie změnila způsob, jakým nakupují potraviny, poukazují Kirshenbaumová a Buhler. Uvádějí, že v této skupině se 51 % Američanů zaměřuje na potraviny s delší trvanlivostí, 50 % si dělá větší zásoby a 48 % chodí nakupovat jídlo méně často. „Krom obav z viru samotného mohou být tyto trendy spojeny s nejistotou, spekulacemi a vysoce medializovaným narušením dodavatelských řetězců,“ píšou experti.

Větší povědomí o potravinách

Pandemie zároveň přiměla Američany věnovat větší pozornost tomu, co jedí, zdůrazňují Buhler a Kirshenbaumová. Konstatují, že 27 % respondentů se také více soustředí, aby se jídlem neplýtvalo.

Plýtvání potravinami zvyšuje ročně emise skleníkových plynů o 6 %, přičemž jen ve Spojených státech se ročně vyhodí 30-40 % potravinové produkce, vyčíslují odborníci. Dodávají, že k tomu dochází v situaci, kdy 6,1 milionu amerických dětí žije v domácnostech ohrožených nedostatkem potravin, tudíž omezení plýtvání by mohlo řešit více problémů zároveň.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „V době našeho průzkumu dostalo 69 % respondentů alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19,“ pokračují autoři komentáře. Poukazují, že 67 % očkovaných uvedlo, že po první dávce vakcíny začalo chodit nakupovat potraviny častěji, 33 % očkovaných tráví nyní v obchodech s jídlem více času a 29 % cítí lepší možnost dopravit se na takový nákup.

Pouze 15 % očkovaných respondentů ale přestalo nosit roušku tam, kde není povinná, všímají si akademici. Průzkum tak podle nich ukazuje, jak moc, komplexně a propojeně pandemie změnila životy a chování mnoha Američanů.

Tyto změny nemusejí být trvale, připouštějí experti. Očekávají však, že dostupnost potravin a jejich výběr ze strany Američanů bude i nadále měnit aktuální stav pandemie.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) chudoba potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

Hrozba pro zdraví i pozdní příchod do práce. Jak lidé vnímají přechod na letní čas?

Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy