NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou instituci, konstatuje Desmond Lachman, ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server National Interest ovšem připomíná, že se tak v minulosti dělo opakovaně, ale MMF následně sehrál klíčovou roli a pomohl řešit četné ekonomické a finanční světové krize.

Krizi spustí konec nízkých úrokových sazeb

Kritici MMF tentokrát argumentují, že tváří v tvář koronavirové pandemii převzaly roli zmíněné instituce velké centrální banky, která začaly v bezprecedentně vysoké míře nakupovat dluhopisy, vysvětluje Lachman. Dodává, že díky udržování likvidity na světových trzích tato praxe pomohla problémy sužovaným rozvíjejícím se tržním ekonomikám udržet se nad vodou.

Autor komentáře upozorňuje, že kritici neberou v potaz, jak bude MMF užitečný ve chvíli, kdy se tyto rozvíjející se tržní ekonomiky ocitnou v dluhové krizi, která pravděpodobně vypukne, jakmile centrální banky ukončí ultra nízké úrokové sazby.

"Jedním případem, kdy mnozí pochybovali o užitečnosti MMF, byl počátek 70. let, po přechodu Spojených států z bretton-woodského systému vázaných měnových kurzů k volnému systému měnových kurzů," pokračuje analytik. Zmiňuje tehdejší tvrzení, že MMF již nebude třeba k udržování vázaných kurzů, ale jen o pár let později instituce sehrála klíčovou roli v řešení dluhové krize v jižní Americe vyvolané dvěma velkými cenovými šoky na ropných trzích a následným otřesem světového finančního systému.

Naposledy byl MMF odepisován po asijské dluhové krizi na konci 90. let, což vedlo k podstatnému snížení jeho pracovníků, uvádí Lachman. Podotýká, že to se stalo v předvečer evropské dluhové krize v roce 2010, během které se ale opět ukázalo, jak užitečný MMF je při řízení koordinované mezinárodní reakce na situaci ohrožující zotavení světové ekonomiky potenciální vlnou bankrotů jižních evropských zemí.

Lidé, kteří si myslí, že MMF ztratil svou užitečnost, poukazují na omezenou roli instituce při podpoře rozvíjejících se tržních ekonomik drtivě zasažených pandemií covidu-19, vysvětluje odborník. Kritika podle něj směřuje na skutečnost, že MMF těmto zemím půjčil v posledních 18 měsících pouze 120 miliard dolarů, což je zlomek 1,5 bilionu dolarů, které si tyto země dokázaly obstarat na mezinárodních kapitálových trzích díky masivním programům nákupu dluhopisů velkými centrálními bankami.

Hrozí série bankrotů

Klíčový bod přehlížený kritiky MMF spočívá podle analytika v tom, že ultra rozvolněná monetární politika velkých centrálních bank, která udržuje ve světě likviditu, nepotrvá věčně.

"Ve skutečnosti spolu s tím, jak se objevují stále větší znaky inflace, dávají velké světové centrální banky výrazně najevo, že program nákupu dluhopisů brzy ukončí," pokračuje Lachman. Jako příklad zmiňuje předsedu americké centrální banky FED Jerome Powella, který mluví o omezení nákupu dluhopisů ještě před koncem roku a jeho celkovém ukončení do poloviny roku příštího.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud nám něco říká zkušenost s podobným krokem FEDu z roku 2013, rozvíjející se tržní ekonomiky by se měly připravit na velmi silný odliv kapitálu, k němuž dojde ve chvíli, kdy velké centrální banky přestanou tisknout peníze a zvýší úrokové sazby, deklaruje autor komentáře. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu veřejných financí těchto zemí a výši jejich zadlužení, které výrazně přesahuje úroveň z roku 2013, může takový odliv kapitálu podle analytika spustit sérii bankrotů, které bude řešit primárně Světová banka.

Jelikož je dluhová krize rozvíjejících se tržních ekonomik na obzoru, poslední věcí, o které bychom měli přemýšlet, je další ořezání MMF, apeluje Lachman. Naopak doporučuje, aby instituce byla adekvátně financovaná a připravovala se na koordinovanou mezinárodní pomoc při uhašení podobné krize, která by výrazně ohrozila zotavení světové ekonomiky.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Ekonomická krize rozvojové trhy inflace Ekonomika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy