NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou instituci, konstatuje Desmond Lachman, ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server National Interest ovšem připomíná, že se tak v minulosti dělo opakovaně, ale MMF následně sehrál klíčovou roli a pomohl řešit četné ekonomické a finanční světové krize.

Ilustrační foto

Krizi spustí konec nízkých úrokových sazeb

Kritici MMF tentokrát argumentují, že tváří v tvář koronavirové pandemii převzaly roli zmíněné instituce velké centrální banky, která začaly v bezprecedentně vysoké míře nakupovat dluhopisy, vysvětluje Lachman. Dodává, že díky udržování likvidity na světových trzích tato praxe pomohla problémy sužovaným rozvíjejícím se tržním ekonomikám udržet se nad vodou.

Autor komentáře upozorňuje, že kritici neberou v potaz, jak bude MMF užitečný ve chvíli, kdy se tyto rozvíjející se tržní ekonomiky ocitnou v dluhové krizi, která pravděpodobně vypukne, jakmile centrální banky ukončí ultra nízké úrokové sazby.

"Jedním případem, kdy mnozí pochybovali o užitečnosti MMF, byl počátek 70. let, po přechodu Spojených států z bretton-woodského systému vázaných měnových kurzů k volnému systému měnových kurzů," pokračuje analytik. Zmiňuje tehdejší tvrzení, že MMF již nebude třeba k udržování vázaných kurzů, ale jen o pár let později instituce sehrála klíčovou roli v řešení dluhové krize v jižní Americe vyvolané dvěma velkými cenovými šoky na ropných trzích a následným otřesem světového finančního systému.

Naposledy byl MMF odepisován po asijské dluhové krizi na konci 90. let, což vedlo k podstatnému snížení jeho pracovníků, uvádí Lachman. Podotýká, že to se stalo v předvečer evropské dluhové krize v roce 2010, během které se ale opět ukázalo, jak užitečný MMF je při řízení koordinované mezinárodní reakce na situaci ohrožující zotavení světové ekonomiky potenciální vlnou bankrotů jižních evropských zemí.

Lidé, kteří si myslí, že MMF ztratil svou užitečnost, poukazují na omezenou roli instituce při podpoře rozvíjejících se tržních ekonomik drtivě zasažených pandemií covidu-19, vysvětluje odborník. Kritika podle něj směřuje na skutečnost, že MMF těmto zemím půjčil v posledních 18 měsících pouze 120 miliard dolarů, což je zlomek 1,5 bilionu dolarů, které si tyto země dokázaly obstarat na mezinárodních kapitálových trzích díky masivním programům nákupu dluhopisů velkými centrálními bankami.

Hrozí série bankrotů

Klíčový bod přehlížený kritiky MMF spočívá podle analytika v tom, že ultra rozvolněná monetární politika velkých centrálních bank, která udržuje ve světě likviditu, nepotrvá věčně.

"Ve skutečnosti spolu s tím, jak se objevují stále větší znaky inflace, dávají velké světové centrální banky výrazně najevo, že program nákupu dluhopisů brzy ukončí," pokračuje Lachman. Jako příklad zmiňuje předsedu americké centrální banky FED Jerome Powella, který mluví o omezení nákupu dluhopisů ještě před koncem roku a jeho celkovém ukončení do poloviny roku příštího.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud nám něco říká zkušenost s podobným krokem FEDu z roku 2013, rozvíjející se tržní ekonomiky by se měly připravit na velmi silný odliv kapitálu, k němuž dojde ve chvíli, kdy velké centrální banky přestanou tisknout peníze a zvýší úrokové sazby, deklaruje autor komentáře. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu veřejných financí těchto zemí a výši jejich zadlužení, které výrazně přesahuje úroveň z roku 2013, může takový odliv kapitálu podle analytika spustit sérii bankrotů, které bude řešit primárně Světová banka.

Jelikož je dluhová krize rozvíjejících se tržních ekonomik na obzoru, poslední věcí, o které bychom měli přemýšlet, je další ořezání MMF, apeluje Lachman. Naopak doporučuje, aby instituce byla adekvátně financovaná a připravovala se na koordinovanou mezinárodní pomoc při uhašení podobné krize, která by výrazně ohrozila zotavení světové ekonomiky.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

USA se nechystají kvůli Ukrajině vyslat do oblasti svoje vojáky

08.12.2021 18:28 Americký prezident Joe Biden dnes vyloučil možnost, že by USA vyslaly svoje vojáky na obranu…

Pfizer a BioNTech oznámily slibné výsledky prvních testů své vakcíny proti…

08.12.2021 16:41 Aktualizováno Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny…

U Mezinárodní vesmírné stanice přistála vesmírná loď s japonskými turisty

08.12.2021 15:24 Vesmírná loď Sojuz MS-20, která dnes odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, přistála u…

Těžce zasažená Brazílie se díky očkování vymanila z pozice jednoho z…

08.12.2021 09:43 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem…

07.12.2021 21:49 Americký prezident Joe Biden ujistil v dnešním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že…

Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

07.12.2021 20:47 Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která…

Varianta omikron téměř jistě nevyvolává těžší covid-19 než delta

07.12.2021 19:03 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Biden hodlá Putina varovat před ekonomickou cenou případného napadení…

07.12.2021 12:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se při dnešním videohovoru chystá svého ruského kolegu Vladimira…

Čína kritizuje USA za diplomatický bojkot olympiády v Pekingu

07.12.2021 10:32 Čína dnes ostře kritizovala americký diplomatický bojkot blížících se zimních olympijských her v…

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Číně kvůli lidským právům

06.12.2021 20:35 Aktualizováno Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA.…

Související:

Právě se děje

reklama