Ochrana před koronavirem? Respirátory nemusí být vždy účinné, ba naopak, tvrdí odborníci

Myslíte si, že nošením roušek nebo respirátorů porazíte koronavirus? Opak je pravdou. Podle nedávných zjištění nejsou všechny obličejové masky typu N95 účinné, a tudíž nemá ani smysl je nasazovat. V některých případech to může být dokonce kontraproduktivní.

Ilustrační foto
doporučujeme

Server Foxnews.com informoval, že obličejové masky, které mají výdechové ventily namísto blokátorů částic, mohou mít dokonce za následek šíření covid-19 ze strany zdravotního personálu. Jinými slovy když si je daní lékaři či zdravotní sestry při styku s nakaženými nasadí, sami se infikují, a nemoc pak šíří dál.

Před špatně fungujícími ochrannými pomůckami varoval dokonce i Dr. Tomás Aragón, zdravotník ze San Francisca, který v květnu dokonce podepsal i varování před potenciálním nebezpečím možného šíření nákazy ze strany zdravotního personálu, který je díky nošení roušek a respirátorů v dobré víře, že se neinfikoval.

"Jakýkoliv respirátor s jednostranným ventilem, který umožňuje snadné vydechování (zpravidla se jedná o plastový válec zabírající čtvrtinu na přední nebo postranní straně masky), znamená zvýšené riziko usazení kapének na jeho povrchu, a tím pádem i jejich dalšího šíření," stálo v dotyčném dokumentu.

Podle pokynů Centra pro kontrolu a prevenci nákaz (Center for Disease Control and Prevention - CDC) dokáží standardní respirátory typu N95 eliminovat riziko dalšího šíření infekce tím, že eliminují až 95 % zachycených virových částic ve srovnání s těmi, u nichž tomu tak není. 

Dr. Matthew L. Springer, kardiolog z Univeristy of California v San Franciscu, uvedl, že nošení takto nekvalitních obličejových masek je zbytečné, a že může se může v některých případech dokonce i míjet s účinkem. 

"Vzhledem k tomu, že primárním účelem respirátorů není ani tak ochrana jejich nositelů jako spíš okolí, s nímž přicházejí do styku, lze konstatovat, že nošení jejich nekvalitních verzí postrádá veškerý smysl," konstatoval a doporučil lidem, kteří nosí masku s výdechovým ventilem, aby přes ní raději nosili pásku. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama