Ochrana před koronavirem? Respirátory nemusí být vždy účinné, ba naopak, tvrdí odborníci

Myslíte si, že nošením roušek nebo respirátorů porazíte koronavirus? Opak je pravdou. Podle nedávných zjištění nejsou všechny obličejové masky typu N95 účinné, a tudíž nemá ani smysl je nasazovat. V některých případech to může být dokonce kontraproduktivní.

Ilustrační foto
doporučujeme

Server Foxnews.com informoval, že obličejové masky, které mají výdechové ventily namísto blokátorů částic, mohou mít dokonce za následek šíření covid-19 ze strany zdravotního personálu. Jinými slovy když si je daní lékaři či zdravotní sestry při styku s nakaženými nasadí, sami se infikují, a nemoc pak šíří dál.

Před špatně fungujícími ochrannými pomůckami varoval dokonce i Dr. Tomás Aragón, zdravotník ze San Francisca, který v květnu dokonce podepsal i varování před potenciálním nebezpečím možného šíření nákazy ze strany zdravotního personálu, který je díky nošení roušek a respirátorů v dobré víře, že se neinfikoval.

"Jakýkoliv respirátor s jednostranným ventilem, který umožňuje snadné vydechování (zpravidla se jedná o plastový válec zabírající čtvrtinu na přední nebo postranní straně masky), znamená zvýšené riziko usazení kapének na jeho povrchu, a tím pádem i jejich dalšího šíření," stálo v dotyčném dokumentu.

Podle pokynů Centra pro kontrolu a prevenci nákaz (Center for Disease Control and Prevention - CDC) dokáží standardní respirátory typu N95 eliminovat riziko dalšího šíření infekce tím, že eliminují až 95 % zachycených virových částic ve srovnání s těmi, u nichž tomu tak není. 

Dr. Matthew L. Springer, kardiolog z Univeristy of California v San Franciscu, uvedl, že nošení takto nekvalitních obličejových masek je zbytečné, a že může se může v některých případech dokonce i míjet s účinkem. 

"Vzhledem k tomu, že primárním účelem respirátorů není ani tak ochrana jejich nositelů jako spíš okolí, s nímž přicházejí do styku, lze konstatovat, že nošení jejich nekvalitních verzí postrádá veškerý smysl," konstatoval a doporučil lidem, kteří nosí masku s výdechovým ventilem, aby přes ní raději nosili pásku. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Biden opět navyšuje náskok. Texas ohlásil historickou účast

03.08.2020 11:45 Joe Biden za poslední týden opět navýšil náskok v klíčových státech na Donalda Trumpa. V porovnání…

USA tříští debaty o otroctví. Nutné zlo, nebo zákaz výuky?

03.08.2020 09:22 Nová historická analýza toho, jak otroctví formovalo americké politické, sociální a ekonomické…

Koronavirem se celosvětově nakazilo přes 18 milionů lidí

03.08.2020 08:55 Počet lidí, kteří se na světě již nakazili novým koronavirem, překročil hranici 18 milionů. Bilance…

Zatčen jeden z nejhledanějších mužů Mexika, jeho gang krade ropu z potrubí

03.08.2020 08:28 Mexické bezpečnostní složky zatkly jednoho z nejhledanějších mužů v zemi. Čtyřicetiletý José…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama