Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou i v ČR

Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně tři miliony členů a fanoušků. Uvádějí to interní dokumenty největší sociální sítě světa, které jeden z jejích zaměstnanců poskytl reportérům americké televize NBC News.

Facebook

Britský deník The Guardian po vlastní analýze na facebooku a instagramu dospěl k ještě vyššímu součtu. "Nové i zavedené skupiny QAnon na facebooku rostou rychlým tempem a napomáhají šíření nepodložené a nebezpečné konspirační teorie do nových zemí po celém světě," shrnuje svá zjištění The Guardian. Zmapoval přes 170 skupin, stránek a účtů na facebooku a instagramu s celkovými 4,5 milionu fanoušků.

Interní vyšetřování Facebooku odhalilo tisíce podobných stránek a skupin, které mají celkem více než tři miliony členů a sledujících. Není ovšem jasné, do jaké míry se členské základny těchto komunit překrývají. Desítka nejpopulárnějších skupin má údajně v součtu více než milion fanoušků.

Facebook se podle NBC News na hnutí QAnon zaměřil v rámci širší snahy zmapovat "skupiny s potenciálními vazbami na násilí". Na základě vyšetřování by společnost mohla v brzké době ohlásit specifická opatření oslabující dosah těchto skupin.

Čerstvě zveřejněná čísla přinášejí dosud nejpodrobnější obrázek o popularitě konspirační teorie, která během několika málo let pronikla z okrajových internetových fór až do vrcholné politiky Spojených států. Její stoupenci mimo jiné věří, že americký prezident Donald Trump stojí v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků a hollywoodských a podnikatelských elit, který uctívá Satana a zneužívá děti.

Hnutí má kořeny ve spiklenecké teorii "pizzagate" z roku 2016, jeho jádrem jsou ale pozdější internetové vzkazy anonymního autora, který je známý jako Q. Žádná z jeho četných předpovědí se zatím nevyplnila, to ovšem nezabránilo rozmachu komunity. Trička či transparenty odkazující na Q se postupně staly nedílnou součástí Trumpových mítinků s voliči a v letošních kongresových primárkách Republikánské strany zaznamenaly úspěch tři kandidátky, které vyjádřily QAnon podporu.

Podle zjištění The Guardian už zároveň nejde jen o americký fenomén, neboť na facebooku už vznikly speciální komunity pro stoupence QAnon z více než desítky zemí. "Tyto nové skupiny... zahrnují skupiny věnované následovníkům QAnon ve Spojeném království, Kanadě, Austrálii, Mexiku, Brazílii, Německu, Polsku, Nizozemsku, Bulharsku, Maďarsku, České republice, Rumunsku, Srbsku a Slovinsku," uvádí deník.

Konspirační hnutí je spojováno s vícero bezpečnostními incidenty nebo také s cíleným obtěžováním novinářů a v hledáčku jej kromě Facebooku má i společnost Twitter. Ta v červenci oznámila sadu poměrně agresivních kroků proti účtům spojeným s QAnon a obsahu na toto téma, a to kvůli aktivitě porušující více zásad a ohrožující bezpečí uživatelů.

Nejmenovaní pracovníci Facebooku tehdy řekli deníku The New York Times, že jejich společnost chystá podobná opatření jako Twitter. Podle zdrojů NBC News firma zvažuje, že by subjektům napojeným na QAnon zakázala zadávat reklamy a obsah na dané téma vyřadila z doporučení a výsledků vyhledávání, podobně jako tomu už je v případě obsahu namířenému proti očkování.

"Facebook je rozhodně největším prvkem infrastruktury (hnutí) QAnon," míní analytička Joan Donovanová z výzkumného centra Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy při Harvardově univerzitě. "Jestliže nenastane jistá spolupráce mezi provozovateli platforem ve snaze vytlačit hlavní osobnosti QAnon, pak se to bude neustále vracet," uvedla.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama