Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za používání jeho písní

Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svých mítincích opakovaně používá Youngovu hudbu. Podle kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorská práva, protože Young s takovým využitím svých písní nesouhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podle které se k tomu Trumpova kampaň zatím nevyjádřila.

Neil Young
doporučujeme

Young (74) v minulosti několikrát vedení Trumpovy kampaně vyzval, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015.

zdroj: YouTube

Nyní podal stížnost kvůli použití svých písní Rockin' in the Free World a Devil's Sidewalk. Od Trumpovy kampaně chce odškodné 150.000 dolarů (asi 3,3 milionu Kč).

"Tato stížnost nemá v úmyslu znevážit práva a názory amerických občanů, kteří mohou svobodně podporovat kandidáta podle svého výběru," uvádí se ve stížnosti, jejíž text byl zveřejněn na hudebníkových internetových stránkách.

"Nicméně žalující strana nemůže dovolit, aby její hudba byla použita jako 'tematická píseň' pro rozdělující, neamerickou kampaň ignorance a nenávisti," uvádí se ve stížnosti podané k oblastnímu soudu v New Yorku.

Za používání hudby bez souhlasu autorů kritizovala Trumpovu prezidentskou kampaň i řada dalších hudebníků, mimo jiné skupiny Linkin Park či The Rolling Stones, dědicové hudebníka Toma Pettyho, zpěvák Elton John anebo zpěvačka Adele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Pro Čechy má ekologie přednost před vyšší zaměstnaností

29.09.2020 17:00 Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k…

Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata…

29.09.2020 15:48 Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před…

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama