"Nejsi náš prezident!" Na Haiti pokračují protesty. Trvají už měsíc, 17 mrtvých

Několikatýdenní protivládní protesty na Haiti v neděli pokračovaly další manifestací v metropoli Port-au-Prince. Tisíce lidí přišly na demonstraci svolanou místními umělci, která se nesla ve znamení zpěvu a tance, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Haiti
doporučujeme

Opozice a její stoupenci se na Haiti bouří už skoro měsíc kvůli růstu cen a nedostatku potravin či pohonných hmot a žádají rezignaci prezidenta Jovenela Moiseho.

Hlava státu, která čelí obviněním z korupce, podle Reuters zatím nepodnikla mnoho kroků pro zmírnění nespokojenosti obyvatel. Ti v neděli vyšli do ulic hlavního města s hesly jako "nejsi náš prezident" nebo "chceme jiné Haiti". Na rozdíl od předchozích shromáždění se nejnovější protest obešel bez násilností a policie jej nerozehnala slzným plynem.

"Musíme změnit systém. Nemáme přístup k bydlení, nemáme co jíst... děti nemohou chodit do školy," řekl jeden z účastníků nedělní demonstrace. "Náklady na život rostou a Jovenel s tím nic výrazného nedělá," dodal.

Při aktuální vlně protestů v nejchudší zemi západní polokoule už zahynulo nejméně 17 lidí a skoro 200 dalších utrpělo zranění. Podle agentury AP se zároveň Port-au-Prince potýká s nárůstem násilí, přičemž v těchto podmínkách přestávají fungovat obchody a podle odhadů OSN asi dva miliony dětí nemohou chodit do školy.

Prezident Moise na začátku měsíce oznámil vytvoření zvláštního výboru, jehož úkolem je hledat východisko z aktuální krize, opoziční lídři ale odmítli jeho nabídku na dialog a nadále požadují jeho odchod. Moise se stal prezidentem v roce 2017 a do konce jeho funkčního období zbývají dva roky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blahodárné opioidy? Soud snížil pokutu, přesto bude firma platit miliardy

15.11.2019 21:58 Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (J&J)…

Exprezident Morales může zpět do Bolívie. Musel by ale před soud

15.11.2019 20:47 Bolivijský exprezident Evo Morales se po útěku do Mexika může vrátit do vlasti, bude se ale…

Bývalý Trumpův poradce Stone je vinen. Hrozí mu 20 let

15.11.2019 19:39 Americká porota dnes uznala bývalého poradce Donalda Trumpa Rogera Stonea vinným ze sedmi trestných…

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

15.11.2019 17:12 Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama