Největšího provozovatele potrubní sítě na světě napadli hackeři. Přerušil činnost

Americká společnost Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů ve Spojených státech, musela po útoku hackerů přerušit činnost. Síť produktovodů Colonial Pipeline přepravuje pohonné hmoty z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu do lidnatých oblastí na jihu a východě USA.

Eurozpravy.cz

"Společnost Colonial Pipeline 7. května zjistila, že se stala obětí kybernetického útoku. Proto jsme iniciativně odpojili některé systémy, abychom hrozbu minimalizovali. Tím se přechodně zastavila činnost všech produktovodů, " píše se v pátečním sdělení podniku. Podle zdrojů agentury Reuters se firma stala terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8850 kilometrů. Firma uvádí, že na zásobování východního pobřeží Spojených států pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Firma oslovila specialisty na kybernetickou bezpečnost, aby prošetřili rozsah škod. Obrátila se také na policii a další federální úřady. Jak dlouho bude síť produktovodů mimo provoz, firma ve svém stručném sdělení neuvedla. Reuters už v pátek informoval, že firma odstavila hlavní potrubí na přepravu benzinu a některých dalších ropných produktů.

"Pokud odstávka v Colonialu potrvá delší dobu, například čtyři až pět dnů, rafinerie by mohly omezovat tempo produkce, aby si udržely zásoby," uvedl analytik Andrew Lipow ze společnosti Lipow Oil Associates.

Algirde Pipikaiteová z centra pro kybernetickou bezpečnost upozornila, že kybernetické útoky na provozní aktivity podniků, například výrobní linky, jsou čím dál častější. "Kybernetická zranitelnost se stává systémovým problémem," prohlásila Pipikaiteová. Centrum pro kybernetickou bezpečnost je součástí Světového ekonomického fóra (WEF).

Ceny benzinu a nafty k okamžitému dodání z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu při pátečním obchodování mírně klesly. Na komoditní burze NYMEX v New Yorku ale ceny obou kontraktů vzrostly více než cena ropy. Cena termínového kontraktu na benzin vzrostla o 0,6 procenta na 2,1269 USD za galon, v případě nafty se cena zvýšila o 1,1 procenta a uzavřela na 2,0106 USD za galon. Galon má zhruba 3,8 litru.

Dlouhodobější dopady na ceny budou záležet na tom, jak dlouho zůstane síť Colonial Pipeline mimo provoz. Pokud se ropné produkty nedostanou do přepravního potrubí, mohly by se ceny na pobřeží Mexického zálivu ještě snížit. Naopak ceny v newyorském přístavu patrně vzrostou, upozornil jeden z analytiků, na kterého se odvolává Reuters.

Společnost Colonial Pipeline odstavila značnou část potrubí na přepravu benzinu a některých dalších ropných produktů, když v roce 2017 udeřil na pobřeží Mexického zálivu hurikán Harvey. Cena benzinu k okamžitému dodání z této oblasti pak vystoupila na pětileté maximum, zatímco nafta byla nejdražší zhruba za čtyři roky.

Témata: EZ

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje