Nejvyšší soud nezastavil Trumpův plán vyřadit migranty ze sčítání

Americký nejvyšší soud dnes odmítl žalobu proti plánu prezidenta Donalda Trumpa vyloučit imigranty bez povolení k pobytu ze sčítání obyvatelstva. Podle verdiktu je stížnost předčasná.

Nejvyšší soud USA
doporučujeme

Zatím totiž není jasné, kolik lidí by tento krok ze sčítání vyloučil a zda by to pak následně nějak ovlivnilo počet křesel, která se podle údajů ze sčítání lidu přidělují jednotlivým státům ve Sněmovně reprezentantů, informovala agentura AP.

Soud uvedl, že případ ještě není zralý na to, aby se o něm dalo rozhodnout. Ve svém verdiktu se tedy výslovně nevyjádřil k podstatě stížnosti proti Trumpovu plánu. "Shledáváme, že stížnost není v současné chvíli možné posoudit," stojí ve vyjádření soudu.

Na soud se obrátili zástupci státu New York a Americké unie občanských práv (ACLU), podle nichž se Trump vyřazením nelegálních přistěhovalců ze sčítání pokouší zmenšit politický vliv států, v nichž žijí velké počty imigrantů. Tyto státy jako například Kalifornie či New York přitom ve volbách volí převážně demokratické zástupce, a podle kritiků se tedy prezident tímto způsobem snaží posílit vliv Republikánské strany.

Agentura AP upozornila, že zatím není jasné, zda dnešní verdikt vůbec bude mít nějaký reálný dopad, protože Trumpova administrativa zatím podrobnosti chystaného plánu nezveřejnila. Stále totiž nemá potřebná data od úřadu pro sčítání lidu, který už uvedl, že je možná dodá se zpožděním. Trumpovo prezidentské období končí už 20. ledna.

Americké úřady musí podle ústavy každých deset let provádět sčítání lidu, na základě kterého se následně určí počet křesel ve Sněmovně reprezentantů připadající každému ze států. Počet mandátů v Senátu je rovný a neměnný, každý stát má dva senátory.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

USA se vrátí k WHO a klimatické dohodě. Jaké další změny Biden plánuje?

19.01.2021 17:19 Nový americký prezident Joe Biden již slíbil návrat do WHO nebo ke klimatické dohodě. Podívejte se…

Předání moci na twitteru bude složitější než při nástupu Trumpa

19.01.2021 16:44 Procesu předávání moci mezi administrativou končícího amerického prezidenta Donalda Trump a týmem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama