Nejvyšší soud USA bude řešit Trumpovy finance na telekonferenci

Nejvyšší soud Spojených států dnes oznámil, že si v květnu prostřednictvím telekonference vyslechne ústní vyjádření ve sporu ohledně toho, zda musí prezident Donald Trump zveřejnit své daňové výkazy. V důsledku pandemie způsobené koronavirem bude soud skrze telekonference řešit i další případy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. O zveřejnění daňových výkazů šéfa Bílého domu dlouhodobě usiluje hned několik výborů Sněmovny reprezentantů, ovládané od předloňských kongresových voleb demokraty. Vedle sněmovny se snaží k dokumentům pro berní úřady dostat také prokuratura státu New York. Její požadavek schválil soud, Trumpovo odvolání pak zamítl soud vyšší instance.

Americký nejvyšší soud pak loni v prosinci pozastavil výkon verdiktu odvolacího soudu, podle kterého musejí americká banka Capital One a německá Deutsche Bank vydat Kongresu USA Trumpovy finanční záznamy. Těsnou většinu v soudu mají konzervativní soudci nominovaní Trumpovými republikány.

Trumpova odvolání ve třech případech, v nichž chce zabránit zveřejnění svých finančních záznamů výborům Sněmovny reprezentantů a newyorské prokuratuře, byla kvůli koronaviru 16. března odložena.

Nejvyšší soud se v květnu také bude prostřednictvím telekonference zabývat otázkou, jež se týká komplikovaného systému prezidentských voleb v USA. Zaměřit by se měl na to, zda budou členové sboru volitelů moci porušit svůj závazek podpořit kandidáta, který ve státě získá nejvíce hlasů, uvedla mluvčí soudu Kathy Arbergová.

Sbor volitelů je instituce vytvořená na základě ústavy, která po volbách oficiálně volí prezidenta. Sbor má 538 členů; počet volitelů za jednotlivé státy odpovídá zastoupení poslanců ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. Volitel sice může hlasovat pro kteréhokoli kandidáta, názor voličů je ale ve většině případů pro volitele určující.

Existence sboru volitelů má historické kořeny. Zakladatelé USA nevěřili ve schopnost "prostého lidu" zvolit si prezidenta přímo a dali státům právo vybrat si své delegáty. Systém ale také zároveň zajišťuje podstatnější hlas státům s nízkým počtem obyvatel. V případě přímé volby by totiž důležitost méně lidnatých států výrazně poklesla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se po více než dvou měsících objevil na veřejnosti

25.05.2020 19:06 Pravděpodobný demokratický vyzyvatel Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách Joe Biden…

Americká policie stíhá muže, jež zakašlal a řekl, že má koronavirus

25.05.2020 18:27 Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co…

Trump hrozí, že nechá přesunout nominační sjezd republikánů

25.05.2020 17:49 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pohrozil, že přesune letní nominační sjezd…

Krize ve Venezuele se dál zhoršuje. Uprchlo už přes pět milionů lidí,…

25.05.2020 16:58 Z Venezuely uprchlo kvůli ekonomické krizi a represím autoritářského režimu v posledních několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy