USA po 17 letech obnovují federální popravy, injekci dostal trojnásobný vrah

Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak odklad, kterého v pondělí ve Washingtonu dosáhla federální soudkyně. Prvním, kdo dnes byl na základě tohoto rozhodnutí popraven, byl trojnásobný usvědčený vrah Daniel Lewis Lee.

Nejvyšší soud USA
doporučujeme

"Popravy se mohou konat, jak se původně předpokládalo," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Rozhodnutí se v nejbližší době dotkne čtyř osob čekajících na vykonání rozsudku smrti.

Leeova poprava byla původně naplánována na pondělních 16:00 místního času (22:00 SELČ), avšak byla odložena kvůli rozhodnutí washingtonské soudkyně Tanyi Chutkanveové. Podle ní bylo třeba nejprve projednat stížnosti, podle nichž je vládní metoda poprav v rozporu s ústavou a některými regulacemi.

Nejvyšší soud ale její rozhodnutí změnil hlasováním v poměru 5:4 hlasům. Jak uvedla agentura AP, přípravy na Leeovu popravu pokračovaly bez ohledu na pondělní soudní rozhodnutí. Lee, který byl usvědčen z trojnásobné vraždy, měl právo na návštěvy či setkání s duchovním.

Smrtící injekce mu byla podána dnes ve věznici v Terre Haute v Indianě. "Neudělal jsem to. V životě jsem udělal mnoho chyb, ale nejsem vrah... Zabíjíte nevinného," zněla jeho poslední slova. Za mrtvého byl prohlášen v 8:07 místního času (14:07 SELČ).

Na tento týden byly naplánovány popravy dalších dvou odsouzenců Wesleyho Iry Purkeyho a Dustina Lee Honkena. V srpnu pak má být popraven Keith Dwayne Nelson.

O obnovu poprav usilovala administrativa prezidenta Donalad Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr řekl, že jeho úřad má povinnost vykonat rozhodnutí soudů včetně rozsudků smrti a poskytnout pozůstalým pocit ukončení případu.

Rodina obětí Leeova činu si ale popravu nepřála. Earlene Petersonová, jíž Lee zabil dceru, vnučku a zetě, by chtěla, aby Lee dostal doživotní trest tak, jako je tomu u jeho komplice. "Neděje se to naším jménem, my to tak nechceme," sdělila další z příbuzných obětí Monica Veilletteová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama