Někdejší Trumpův poradce Bolton otočil, chce vypovídat v debatě o impeachmentu

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je připraven svědčit v procesu ústavní žaloby Donalda Trumpa, který má zanedlouho vyvrcholit jednáním v americkém Senátu. Oznámil to dnes server Politico s odvoláním na Boltonovo prohlášení na sociálních sítích. Na dosavadní slyšení na půdě Sněmovny reprezentantů přitom Bolton odmítal přijít.

John Bolton
doporučujeme

Senát, který text dvou článků žaloby na prezidenta obdržel ze Sněmovny reprezentantů v prosinci, se má impeachmentem zabývat tento měsíc. Demokratičtí kongresmani, kteří sněmovnu ovládají, žalují prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu.

Sérii slyšení, která koncem loňského roku ve sněmovně proběhla, však Bolton stejně jako řada dalších pracovníků Bílého domu na Trumpův pokyn ignoroval. Senát má teď sněmovní žalobu posoudit, ale trest Trumpovi vzhledem k republikánské většině v horní komoře téměř jistě nevyměří.

"Dospěl jsem k závěru, že půjdu svědčit, pokud mě Senát předvolá," uvedl dnes Bolton v prohlášení. Ke svému rozhodnutí prý dospěl po pečlivé úvaze a jako odpovědný občan. Proč své předchozí rozhodnutí impeachment ignorovat změnil, Bolton podrobněji nevysvětlil.

Boltonovo rozhodnutí nejspíš nepotěší republikánské vedení Senátu, které se chce zdlouhavým výslechům svědků při posuzování ústavní žaloby vyhnout. Vůdce republikánské většiny Mitch McConnell dal opakovaně najevo, že má zájem na co nejkratší proceduře. Americká ústava postup žaloby na hlavu státu přesněji nevymezuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama