Někdejší Trumpův poradce Bolton otočil, chce vypovídat v debatě o impeachmentu

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je připraven svědčit v procesu ústavní žaloby Donalda Trumpa, který má zanedlouho vyvrcholit jednáním v americkém Senátu. Oznámil to dnes server Politico s odvoláním na Boltonovo prohlášení na sociálních sítích. Na dosavadní slyšení na půdě Sněmovny reprezentantů přitom Bolton odmítal přijít.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

John Bolton
doporučujeme

Senát, který text dvou článků žaloby na prezidenta obdržel ze Sněmovny reprezentantů v prosinci, se má impeachmentem zabývat tento měsíc. Demokratičtí kongresmani, kteří sněmovnu ovládají, žalují prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu.

Sérii slyšení, která koncem loňského roku ve sněmovně proběhla, však Bolton stejně jako řada dalších pracovníků Bílého domu na Trumpův pokyn ignoroval. Senát má teď sněmovní žalobu posoudit, ale trest Trumpovi vzhledem k republikánské většině v horní komoře téměř jistě nevyměří.

"Dospěl jsem k závěru, že půjdu svědčit, pokud mě Senát předvolá," uvedl dnes Bolton v prohlášení. Ke svému rozhodnutí prý dospěl po pečlivé úvaze a jako odpovědný občan. Proč své předchozí rozhodnutí impeachment ignorovat změnil, Bolton podrobněji nevysvětlil.

Boltonovo rozhodnutí nejspíš nepotěší republikánské vedení Senátu, které se chce zdlouhavým výslechům svědků při posuzování ústavní žaloby vyhnout. Vůdce republikánské většiny Mitch McConnell dal opakovaně najevo, že má zájem na co nejkratší proceduře. Americká ústava postup žaloby na hlavu státu přesněji nevymezuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Impeachment se vyostřuje: Do akce jdou Trumpovi obhájci, padají silná slova

25.01.2020 19:41 Aktualizováno Tým obhajoby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v parlamentu čelí obvinění ze zneužití…

Nová zbraň proti ruským hypersonickým raketám? Pentagon zadal zakázku

25.01.2020 18:21 Aktualizováno Základy systému obrany proti raketám s hyperzvukovou rychlostí, jejichž zavedení do výzbroje koncem…

Neštěstí v Kanadě: Turisté se propadli do ledového jezera, nalezeno jedno…

25.01.2020 17:21 Aktualizováno Kanadští záchranáři pokračují v pátrání po francouzských turistech, kteří se vydali tento týden na…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama