Někdejší Trumpův poradce Bolton otočil, chce vypovídat v debatě o impeachmentu

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je připraven svědčit v procesu ústavní žaloby Donalda Trumpa, který má zanedlouho vyvrcholit jednáním v americkém Senátu. Oznámil to dnes server Politico s odvoláním na Boltonovo prohlášení na sociálních sítích. Na dosavadní slyšení na půdě Sněmovny reprezentantů přitom Bolton odmítal přijít.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

John Bolton
doporučujeme

Senát, který text dvou článků žaloby na prezidenta obdržel ze Sněmovny reprezentantů v prosinci, se má impeachmentem zabývat tento měsíc. Demokratičtí kongresmani, kteří sněmovnu ovládají, žalují prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu.

Sérii slyšení, která koncem loňského roku ve sněmovně proběhla, však Bolton stejně jako řada dalších pracovníků Bílého domu na Trumpův pokyn ignoroval. Senát má teď sněmovní žalobu posoudit, ale trest Trumpovi vzhledem k republikánské většině v horní komoře téměř jistě nevyměří.

"Dospěl jsem k závěru, že půjdu svědčit, pokud mě Senát předvolá," uvedl dnes Bolton v prohlášení. Ke svému rozhodnutí prý dospěl po pečlivé úvaze a jako odpovědný občan. Proč své předchozí rozhodnutí impeachment ignorovat změnil, Bolton podrobněji nevysvětlil.

Boltonovo rozhodnutí nejspíš nepotěší republikánské vedení Senátu, které se chce zdlouhavým výslechům svědků při posuzování ústavní žaloby vyhnout. Vůdce republikánské většiny Mitch McConnell dal opakovaně najevo, že má zájem na co nejkratší proceduře. Americká ústava postup žaloby na hlavu státu přesněji nevymezuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 20:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Trump žádal 250 milionů dolarů. Demokraté to v Senátu zablokovali

09.04.2020 17:41 Demokraté v Senátu Spojených států dnes zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o…

Prestižní vědecký panel s Trumpem nesouhlasí. Šíření viru teplé počasí…

09.04.2020 17:25 „Víme, že v dubnu se virus teoreticky ohřeje a zázračně zmizí,“ řekl americký prezident Donald…

Související:

Právě se děje

Další zprávy