Někdejší vrcholní republikáni žádají odsouzení Trumpova jednání

Přes 100 vysoce postavených činitelů z bývalých republikánských administrativ dnes vyzvalo vedení Republikánské strany k odsouzení neochoty prezidenta Donalda Trumpa uznat volební porážku. Prezidentovo jednání je nebezpečným a nedemokratickým útokem na instituce Spojených států, napsali podle agentury Reuters v otevřeném dopise.

Donald Trump
doporučujeme

Skupina bývalých bezpečnostních činitelů z republikánských vlád Ronalda Reagana, George Bushe staršího i mladšího a samotného Trumpa se utvořila již v létě, kdy se vyslovila pro Trumpova demokratického soka Joea Bidena. V dalším dnes zveřejněném vyjádření pak silně kritizuje převážně republikánské lídry v Kongresu, kteří snahy Trumpa o napadání legitimity voleb povětšinou nekomentují. Experti i volební činitelé na federální i státní úrovni přitom opakovaně tvrdí, že pro Trumpem proklamované podvody neexistují důkazy.

"Tím, že zdržovací taktiku prezidenta Trumpa podporují nebo o ní mlčí, vystavují republikánští lídři riziku americkou demokracii i národní bezpečnost," píší bývalí činitelé. Mezi nimi figuruje například generál ve výslužbě a bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden či William Webster, který je dosud jediným člověkem, jenž sloužil jako hlava CIA i Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Mezi signatáři dopisu je také John Negroponte, který byl prvním ředitelem amerických tajných služeb (DNI) po vytvoření této funkce, jež vznikla v reakci na teroristické útoky z 11.září 2001 v New Yorku.

Projekce amerických médií označují za vítěze voleb ze začátku listopadu Bidena, Trump však odmítá uznat svou prohru a opakovaně tvrdí, že má nárok na druhý mandát. Odvolává se přitom na údajné podvody v několika klíčových státech, soudy však zatím smetly ze stolu všechny stížnosti jeho právního týmu.

Trumpova kampaň již dříve uvedla, že skupiny republikánů podporující Bidena "usilují o svržení právoplatně zvoleného prezidenta Spojených států". Prezident pak loni označil republikány, kteří jej nepodporují, za "lidskou spodinu".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

19.01.2021 10:05 Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé…

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

19.01.2021 08:44 Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu,…

Melania Trumpová se ve videu rozloučila s rolí první dámy

19.01.2021 07:57 Melania Trumpová se krátce před koncem prezidentského mandátu svého chotě rozloučila s Američany a…

Biden údajně hned první den v úřadě zveřejní návrh imigračního zákona

19.01.2021 07:54 Příští americký prezident Joe Biden představí první den v úřadě návrh nového přistěhovaleckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama