Nepokoje po Floydově smrti v USA utichají, k situaci se vyjádřila vévodkyně Meghan

Ve Spojených státech pokračovaly ve středu a v noci na dnešek rozsáhlé protesty související s úmrtím černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty. Devátý den manifestací byl však na většině míst převážně klidný, střety s policií hlásí americká média z New Yorku a New Orleans. Řada měst vzhledem k ochladnutí situace plánuje rušení nočních zákazů vycházení.

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

V New Yorku ve středu večer místního času nařízení porušilo více lidí než v úterý, uvedl list The New York Times (NYT). Policie zasáhla proti početným shromážděním ve čtvrtích Brooklyn a Manhattan a pozatýkala desítky lidí, kteří odmítali uposlechnout příkazu, aby se vrátili domů.

Zejména v Brooklynu strážci zákona postupovali proti nenásilným demonstrantům poměrně agresivně, přičemž ve chvíli, kdy se organizátoři akce pokoušeli lidi přimět k rozchodu, byl už dav podle NYT obklíčený. "Podle vícero zpráv a očitých svědectví dnes večer NYPD (newyorská policie)... bez jakékoli provokace mlátila pokojné protestující," uvedl moderátor televize MSNBC Chris Hayes.

Sociální sítě v posledních dnech zaplavila videa zachycující výpady amerických policistů nejen proti demonstrantům, ale i proti novinářům. List NYT ve středu několik takovýchto klipů spojil s komentářem, že policie se chová, jako by byla přepsána americká ústava. Lidé sice stále mají právo shromažďovat se, ale "buďte připraveni na slzný plyn a gumové projektily", konstatuje video.

Ve Washingtonu večer policisté ani příslušníci národní gardy proti pokojnému protestu nezakročili, ačkoli také tam demonstranti porušovali noční omezení pohybu. Starostka Seattlu Jenny Durkanová napsala, že noční zákaz vycházení již v jejím městě nebude potřeba. Volný průběh poklidným protestům nehledě na denní dobu plánuje od nynějška dát také Los Angeles, San Francisco či Detroit.

Podle agentury AP skončilo kvůli protestům za mřížemi již přes 10.000 lidí. Ve vazbě jsou nyní i čtyři policisté, kteří minulé pondělí zasahovali při Floydově zatčení. Řada demonstrantů uvítala zprávy o obvinění trojice policistů, kteří do středy nečelili stíhání, stále je to však podle některých lidí málo. "To nestačí," řekl jeden z demonstrantů v New Yorku. "Musí tady nastat systémová změna," dodal. Lidé na mnoha místech hodlají v protestech dále pokračovat.

V Minneapolis, kde Floyd 25. května po zatýkání zemřel, se dnes koná vzpomínková akce, které se má zúčastnit několik stovek lidí. Podobné události jsou v plánu ještě dvě. Zřejmě největší shromáždění se sejde v pondělí v Houstonu, odkud Floyd pocházel.

Současný prezident Donald Trump bez předložených důkazů tvrdí, že nepokoje jsou důsledkem činů levicových radikálů a "profesionálních anarchistů". Bílý dům ve středu na twitteru psal o radikálech, kteří v ulicích "rozmisťují cihly a zbraně, aby podněcovali násilí". Celý příspěvek včetně přiloženého videa byl ale po několika hodinách z oficiálního účtu stažen.

O současných nepokojích také poprvé veřejně promluvila britská vévodkyně Meghan. Ve videoproslovu při příležitosti konce školního roku na své bývalé střední škole nabádala mladé Američany, aby se stali součástí "obnovy" a řekla jim, že po dovršení 18 let a zisku volebního práva mají možnost "použít svoje hlasy silnějším způsobem, než kdy mohli". Vzpomínala rovněž na nepokoje z roku 1992 v Los Angeles, kde tehdy žila jako mladá dívka. Tehdy je vyvolal osvobozující rozsudek pro policisty, jež surově zbili černocha Rodneyho Kinga. "Mrzí mě, že jsme v některých ohledech nedokázali posunout svět takovým směrem, jakým byste si to zasloužili," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

USA zatím nerozhodly ohledně stažení svých vojáků z Afghánistánu

08.03.2021 10:51 Americká vláda zatím nerozhodla, zda do 1. května stáhne všechny své vojáky z Afghánistánu. Stažení…

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama