Netradiční sjezd v USA čeká i republikány. Promluví první dáma, hlavní hvězdou bude Pence

Předvolební dění ve Spojených státech bude v následujících dnech pokračovat nominačním sjezdem Republikánské strany. Stejně jako v případě demokratů bude letos i tradiční republikánská konference diametrálně odlišná od těch minulých a hlavním projevům nebude přihlížet několikatisícové publikum.

Donald Trump a Mike Pence
doporučujeme

Straničtí delegáti z různých států se nicméně sejdou na jednom místě, aby oficiálně vyslali amerického prezidenta Donalda Trumpa do listopadového souboje o Bílý dům s Joem Bidenem.

Přípravy na republikánský sjezd oproti tomu demokratickému provázelo více zásadních zvratů. Původně se měl celý uskutečnit ve městě Charlotte v Severní Karolíně, tamní guvernér Roy Cooper ale byl proti tomuto plánu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Republikáni následně oznámili, že program bude z větší části přesunut do Jacksonville na Floridě.

Tato varianta ale byla v červenci odvolána poté, co na Floridě dramaticky vzrostly denní statistiky o vývoji epidemie covidu-19. "Není ta správná doba na to, abychom měli velký sjezd," reagoval Trump. I akce republikánů konaná od pondělka do čtvrtka tak bude nakonec sestávat především z projevů vysílaných z různých koutů USA.

Samotná nominace prezidentského kandidáta ale na rozdíl od konference demokratů neproběhne na dálku. Republikánští delegáti se i přes změny programu sejdou v Charlotte, byť každý americký stát jich bude reprezentovat pouze šest. Nominační proces má začít už v pondělí dopoledne místního času (15:00 SELČ).

Zbytek programu se podle webu Politico ještě tento týden dolaďoval. Někteří poradci Trumpova volebního štábu prý bedlivě sledovali počínání demokratů ve snaze zmapovat, "které vzkazy fungovaly a jak by se mohli vyhnout nepříjemným momentům a drobným přešlapům", jaké se objevily na začátku sjezdu Demokratické strany.

Republikáni chtějí voliče oslovit i za přispění "každodenních Američanů", kteří přednesou svědectví o tom, jak Trump změnil jejich životy k lepšímu. Také by měli mluvit o svých obavách spojených se scénářem Trumpovy volební prohry, píše agentura Reuters.

Do této kategorie mluvčích spadají manželé Mark a Patricia McCloskeyovi, kteří v červnu před svým domem v St. Louis mířili střelnými zbraněmi na účastníky demonstrace proti rasismu. Oba kvůli tomu byli obžalováni z nezákonného použití zbraně. Kromě nich by měl vystoupit třeba i otec jedné z obětí střelby na střední škole ve floridském Parklandu.

Několik dalších účastníků sjezdu označuje Reuters za potenciální kandidáty na prezidenta v roce 2024. Jde o bývalou americkou velvyslankyni při OSN Nikki Haleyovou nebo o guvernérku Jižní Dakoty Kirsti Noemovou.

První dáma USA Melania Trumpová vystoupí ve druhý den sjezdu, viceprezident Mike Pence bude hlavní hvězdou středečního programu a ve čtvrtek jednání uzavře Trumpovo vystoupení. Pence k voličům promluví z památníku Fort McHenry ve městě Baltimore, Trump i jeho manželka si jako kulisu zvolili zahradu Bílého domu.

Zastřešujícím heslem republikánského sjezdu je "pocta velkému americkému příběhu". Akce ale přichází v čase pokračujících problémů USA v boji proti šíření koronaviru, jakož i souvisejících ekonomických problémů, a nedlouho po masivní vlně protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Trumpův vyzyvatel Biden na závěr sjezdu své strany popisoval Spojené státy jako zemi zmítanou hněvem a strachem, čelící několika "historickým krizím".

Průzkumy preferencí zatím Bidena staví do role papírového favorita souboje o Bílý dům, do něhož bude po sjezdu republikánů zbývat méně než 70 dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama