New York rozšiřuje vyšetřování Trumpovy firmy, prezidentova dcera Ivanka se čílí

Prokuratura ve státu New York rozšířila vyšetřování podnikání společnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Generální prokurátorka státu New York a státní zástupce z Manhattanu požádali o zaslání finančních záznamů v souvislosti s prostředky, které firma zaplatila za konzultační činnost a které použila na snížení daňových odvodů v hodnotě několika milionů dolarů.

Ivanka Trumpová
doporučujeme

Některé z transakcí se týkají i prezidentovy dcery Ivanky, píše list The New York Times (NYT).

Žádosti jsou zatím posledním z kroků, které úřady podnikly při vyšetřování činnosti The Trump Organization. Prezident postup vyšetřovatelů opakovaně označuje za politicky motivovaný. Jak Letitia Jamesová ze státu New York, tak manhattanský prokurátor Cyrus Vance jsou totiž demokraté.

Trumpovy firmy se v New Yorku týkají dvě vyšetřování. To Vanceovo se původně točilo kolem podezření, že Trump za své kampaně zaplatil pornografické herečce, aby mlčela o jejich údajně milostné aféře. Vance však následně prohlásil, že žádá o vydání osmi let finančních záznamů firmy, protože vyšetřuje rovněž údajné rozsáhlé a dlouhodobé kriminální počínání v prezidentově společnosti.

Jamesová se zabývá tvrzením bývalého prezidentova právníka Michaela Cohena, podle nějž prezident významně nadhodnocoval svoje jmění, aby dosáhl na půjčky.

V posledních týdnech podle zdrojů NYT požádali oba vyšetřovatelé o záznamy týkající se daňových odpisů za konzultační činnost. Trump si tímto způsobem odečetl z daní asi 26 milionů dolarů (577,3 milionu korun) mezi roky 2010 a 2018. Některé z plateb přitom přesně odpovídají částkám, které podle svých přiznání obdržela Ivanka Trumpová od konzultační firmy, kterou částečně vlastní. Samotná Trumpová však podle NYT zřejmě není předmětem vyšetřování.

"Toto je čisté a jasné obtěžování," napsala na twitteru v reakci na článek NYT Trumpová. "Toto ‚vyšetřování‘ newyorskými demokraty je na 100 procent motivováno politikou, publicitou a vztekem," dodala.

NYT přišel ke konci září s odhalením, že prezident neplatil v posledních 15 letech téměř žádné daně z příjmu. Podle listu toho přitom dosáhl tím, že vždy vykázal při podnikání ztráty. Prezident informace odmítl a poznamenal, že na daních zaplatil miliony dolarů. V rozporu s tradicemi nastolenými jeho předchůdci ovšem Trump dosud nezveřejnil svoje daňová přiznání, jako důvod uvádí, že je kontroluje federální finanční úřad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na světě už zemřelo přes 1,5 milionů nakažených

03.12.2020 21:34 Na celém světě zemřelo od začátku současné pandemie covidu-19 přes 1,5 milionu lidí nakažených…

Nejvyšší soud Wisconsinu odmítl stížnost Trumpa na výsledky voleb

03.12.2020 20:38 Nejvyšší soud amerického státu Wisconsin dnes odmítl projednávání stížnosti, v níž právníci…

Tři exprezidenti USA jsou ochotni nechat se očkovat před kamerami

03.12.2020 15:25 Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama