New York se bojí teroru. Po zabití íránského velitele posílil bezpečnost

Bezpečnostní složky v New Yorku byly vyzvány ke zvýšené ostražitosti kvůli možné odvětě Íránu poté, co USA v noci na dnešek v Bagdádu zabily nejvýznamnějšího íránského generála. Podle agentury Reuters to dnes na tiskové konferenci oznámil newyorský starosta Bill de Blasio.

Pohled na jih Manhattanu (foceno z Empire State Buildingu) New York, USA

Lídr senátních republikánů Mitch McConnell mezitím uvedl, že kongresmani budou o americkém zásahu informováni dnes a že příští týden budou mít senátoři k vývoji pravděpodobně další schůzku, která se uskuteční za zavřenými dveřmi.

Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zabila íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

Newyorský starosta de Blasio dnes prohlásil, že New York si je vzhledem ke své historii vždy vědom možnosti teroristického útoku. Nyní se ale hrozba podle starosty zvýšila vzhledem k tomu, jaké má Írán prostředky v porovnání s nestátními aktéry, jako teroristické organizace Al-Káida či Islámský stát. "Musíme předpokládat, že tato akce nás fakticky vrhá do válečného stavu," varoval de Blasio.

Newyorská policie má zpravodajské a protiteroristické divize na 14 zahraničních zastoupeních, které byly od útoků na Světové obchodní centrum 11. září 2001 dobře financovány, uvádí Reuters. Newyorské úřady považují město za lákadlo pro teroristické útoky a bezpečnost je proto posilována vždy po incidentech politického násilí namířeného proti civilistům ve Spojených státech či v zahraničí. Policejní komisař Dermot Shea v této souvislosti uvedl, že Newyorčané mohou očekávat více ozbrojených policistů v ulicích.

"Tento teroristický mozek (Solejmání) nebyl hrozbou jen pro Spojené státy a Izrael. Více než dekádu plánoval íránské destabilizační akce po celém Blízkém východě," prohlásil senátor McConnell a vyzval senátory, aby se zdrželi reakcí na úder, dokud nebudou znát fakta.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídit zabití Solejmáního dnes hájil také republikánský senátor Marco Rubio, když na twitteru prohlásil, že íránský generál na příkaz nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího v Iráku organizoval převrat s cílem zemi využít jako platformu pro útoky na Spojené státy.

Lídr senátních demokratů Chuck Schumer naopak řekl, že Trump nemá pravomoci zahájit válku s Íránem bez souhlasu Kongresu a zároveň zdůraznil, že Trump měl zabití generála nejprve projednat s představiteli Kongresu. Stejně tak by Trump podle Schumera potřeboval souhlas k výraznému navýšení počtu amerických vojáků na Blízkém východě.

Pentagon přitom dnes kvůli zvýšenému ohrožení amerických sil v regionu podle agentury Reuters už schválil vyslání dalších zhruba 3000 vojáků do oblasti Blízkého východu.

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Související:

Právě se děje