New York se otevírá, lidé se po měsících vrací do práce

Přesně 100 dní poté, co se v největším americkém městě New Yorku potvrdil první nakažený koronavirem, se statisíce místních obyvatel začínají vracet do práce. Místní úřady ode dneška částečně uvolňují ochranná opatření, která zavedly v reakci na pandemii, jež si v tomto více než osmimilionovém městě vyžádala téměř 22.000 obětí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bill de Blasio
doporučujeme

"Tohle je jasně místo, kde bylo nejnáročnější dostat se do tohoto bodu, protože jsme epicentrem," řekl starosta Bill de Blasio na tiskové konferenci. New York byl pandemií zasažen ze všech amerických měst zdaleka nejvíce, SARS-CoV-2 se tam potvrdil již u asi 207.000 lidí. Dnes tam však vyšly pozitivní nálezy na koronavirus jen u tří procent testovaných osob, což je výrazně pod hranicí 15 procent, kterou úřady stanovily jako kritérium pro částečné znovuotevření ekonomiky.

Do práce zamířilo asi 400.000 pracovníků ve stavebnictví, velkoobchodě a výrobě. Starosta de Blasio všechny vyzval, aby nosili přes obličej roušky a při pohybu městem se snažili co nejvíce vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi. V místním metru rozdávalo asi 800 pracovníků zdarma obličejové masky a dezinfekční gel na ruce. K dosažení větších rozestupů mezi lidmi město otevřelo přes 30 kilometrů nových autobusových linek.

New York byl přitom v posledních dnech dějištěm masových protestů spojených s úmrtím černocha George Floyda, které na některých místech po několik nocí provázelo také rabování a ničení obchodů. Shromáždění se účastnily tisíce lidí, většina z nich bez roušek. De Blasio uvedl, že úřady bedlivě sledují tamní epidemickou situaci, aby měly jistotu, že budou moci s uvolňováním restrikcí pokračovat. V další fázi rozvolňování by měly přivítat zákazníky kadeřnictví, restaurace a podobné podniky.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Pentagon odsuzuje čínská vojenská cvičení v Jihočínském moři

03.07.2020 07:57 Pentagon odsoudil konání čínských vojenských cvičení v okolí sporného souostroví v Jihočínském moři…

Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

02.07.2020 21:21 Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří…

Florida hlásí nový rekord, přes 10 tisíc nově nakažených

02.07.2020 19:00 V americkém státě Florida dnes znovu padl rekord v počtu nových případů nákazy koronavirem. Místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy