New York se otevírá, lidé se po měsících vrací do práce

Přesně 100 dní poté, co se v největším americkém městě New Yorku potvrdil první nakažený koronavirem, se statisíce místních obyvatel začínají vracet do práce. Místní úřady ode dneška částečně uvolňují ochranná opatření, která zavedly v reakci na pandemii, jež si v tomto více než osmimilionovém městě vyžádala téměř 22.000 obětí.

Bill de Blasio
doporučujeme

"Tohle je jasně místo, kde bylo nejnáročnější dostat se do tohoto bodu, protože jsme epicentrem," řekl starosta Bill de Blasio na tiskové konferenci. New York byl pandemií zasažen ze všech amerických měst zdaleka nejvíce, SARS-CoV-2 se tam potvrdil již u asi 207.000 lidí. Dnes tam však vyšly pozitivní nálezy na koronavirus jen u tří procent testovaných osob, což je výrazně pod hranicí 15 procent, kterou úřady stanovily jako kritérium pro částečné znovuotevření ekonomiky.

Do práce zamířilo asi 400.000 pracovníků ve stavebnictví, velkoobchodě a výrobě. Starosta de Blasio všechny vyzval, aby nosili přes obličej roušky a při pohybu městem se snažili co nejvíce vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi. V místním metru rozdávalo asi 800 pracovníků zdarma obličejové masky a dezinfekční gel na ruce. K dosažení větších rozestupů mezi lidmi město otevřelo přes 30 kilometrů nových autobusových linek.

New York byl přitom v posledních dnech dějištěm masových protestů spojených s úmrtím černocha George Floyda, které na některých místech po několik nocí provázelo také rabování a ničení obchodů. Shromáždění se účastnily tisíce lidí, většina z nich bez roušek. De Blasio uvedl, že úřady bedlivě sledují tamní epidemickou situaci, aby měly jistotu, že budou moci s uvolňováním restrikcí pokračovat. V další fázi rozvolňování by měly přivítat zákazníky kadeřnictví, restaurace a podobné podniky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový milník v pandemii: Počet mrtvých s koronavirem překonal hranici 700…

05.08.2020 09:09 Počet mrtvých s onemocněním covid-19, které vyvolává nový koronavirus, celosvětově překročil…

Ministr zdravotnictví USA se chystá na Tchaj-wan. Návštěva rozzlobí Čínu,…

05.08.2020 08:24 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v nejbližších dnech navštíví Tchaj-wan. Informovala o tom…

Koronavirus v USA a Brazílii: Desítky tisíc nových případů za den

05.08.2020 08:02 Aktualizováno V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo přes 50.000 případů nákazy koronavirem a více než…

Rakovina si nedala pauzu. Kvůli pandemii koronaviru se odhalí méně případů…

05.08.2020 07:46 Ve Spojených státech se od začátku pandemie covidu-19 o polovinu snížil počet zjištěných onemocnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama