New York zahájil druhou fázi rozvolňování, řada lidí se přesto bojí vycházet

Město New York v pondělí vstoupilo do druhé fáze rušení karanténních opatření, v níž se mohou začít zaměstnanci vracet do kancelářských budov, zatímco zákazníky mohou opět přivítat kadeřnictví nebo zahrádky restaurací. Deník The New York Times (NYT) nicméně konstatoval, že chodníky i soupravy metra byly na začátku pracovního týdne navzdory uvolňování poměrně prázdné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí přibylo kolem 31.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a nejméně 424 hlášených obětí.

New York hlásí ze všech amerických států největší koncentraci známých infekcí i úmrtí připisovaných nemoci covid-19, kterých eviduje skoro 31.000. Stejnojmenné velkoměsto bylo na jaře hlavním ohniskem epidemie v USA a se zmírňováním karantény tak postupuje ještě pomaleji než další části státu New York. První vlna uvolňování zde začala teprve před dvěma týdny.

"Fáze jedna byla velmi důležitá. Ale fáze dvě je pro město vskutku obrovským krokem. Tady se jedná o většinu naší ekonomiky," řekl na tiskové konferenci starosta nejlidnatějšího amerického města Bill de Blasio.

Po více než třech měsících se tento týden mohou lidé začít vracet do svých kanceláří, zaměstnavatelé ovšem mají nařízené kapacitní limity a musí zajistit dostatečné rozestupy mezi pracovníky. Kromě toho už je ve zhruba osmimilionovém New Yorku povoleno stravování na zahrádkách restaurací, nakupování v některých dosud uzavřených obchodech i otevření kadeřnictví a realitních kanceláří.

zdroj: YouTube

Podle The New York Times byl nicméně i v pondělí život ve městě daleko od dřívějšího normálu. "Počet lidí vracejících se do práce byl výrazně nižší oproti houfům, které se kdysi tísnily ve veřejné dopravě a ve výtazích mrakodrapů. (...) Chodníky, které by byly běžně přecpané, byly vcelku prázdné. Vagony metra měly relativně málo pasažérů na začátek pracovního týdne," popisuje list.

Hrozba koronaviru ani v New Yorku zcela nepominula, severovýchodní stát ale na rozdíl od mnoha jiných hlásí stabilní pokles křivky nových nákaz a dramatické zlepšení oproti stavu z března a dubna. Naopak jižní a jihovýchodní státy USA nebo také Kalifornie a Oregon v posledních dnech zaznamenávají rekordní počty pozitivně testovaných obyvatel.

Nepříznivý je vývoj mimo jiné v Texasu, kde podle zpravodajského webu Axios podíl pozitivních nálezů narostl na více než devět procent prováděných testů. Denně je hlášeno kolem 3500 nových nakažených a texaský guvernér Greg Abbott uvedl, že virus SARS-CoV-2 se v jeho státě šíří "nepřijatelným tempem".

V Texasu už probíhá třetí fáze uvolňování preventivních opatření a jeho republikánský guvernér i přes vyjádřené znepokojení neohlásil žádné nové kroky na zabrzdění nákazy. Řekl však, že veřejnost může pomoci "udržet Texas otevřený" nošením obličejových masek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

08.07.2020 22:02 Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při…

V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

08.07.2020 21:40 Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních…

USA zachytily náklad íránských zbraní směřující do Jemenu

08.07.2020 19:39 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes oznámil, že USA společně se svými partnery v regionu…

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy