Newyorský policista byl obviněn ze špionáže pro Čínu, hrozí mu 55 let vězení

V New Yorku byl obviněn příslušník tamní policie (NYPD) ze špionáže ve prospěch Číny. Uvádí to dnes agentura AP. Nelegální aktivity se podle obvinění dopustil muž původem z Tibetu, který v USA získal politický azyl a občanství. Muži, který byl zadržen v pondělí, hrozí trest v celkové výši 55 let.

Policie USA
doporučujeme

"Využil svého postavení příslušníka newyorské policie, aby pomáhal čínské vládě v její nelegální a podvratné snaze získat nové zpravodajské zdroje," uvedl zastupující ředitel pobočky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v New Yorku Wiliam Sweeney. Podle Sweeneye případ připomíná, že Čína "představuje největší hrozbu pro americkou kontrarozvědku".

Obvinění uvádí, že 33letý Baimadajie Angwang sbíral informace o čínských občanech žijících v New Yorku a jeho okolí. Angwang měl také vyhledávat potenciální informátory v tibetské komunitě. Vyšetřovatelé tvrdí, že získané poznatky předával zaměstnancům čínského konzulátu v New Yorku. Jeho ilegální aktivita ale neohrozila národní bezpečnost USA, tvrdí FBI.

Policista, který je také vojákem v záloze americké armády, vyvíjel podle obvinění aktivity ve prospěch Číny alespoň od roku 2014. Svému čínskému řídícímu důstojníkovi prý řekl, že tak činí "pro slávu Číny".

Vedle aktivit ve prospěch cizí mocnosti je Angwang obviněn i z podvodu či poskytnutí nepravdivých informacích úřadům. Celkově mu hrozí až 55 let odnětí svobody.

Na případ zareagovalo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého je obvinění zcela smyšlené. "Snaha Spojených států zdiskreditovat čínský konzulát a diplomatický personál v USA neuspěje," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Baimadajie Angwang se narodil v Číně a v USA získal politický azyl. Americkým úřadům podle AP tvrdil, že byl kvůli svému tibetskému původu v Číně perzekuován. Podle vyšetřovatelů ale byli jeho rodiče členy čínské komunistické strany. Angwang kromě politického azylu získal i americké občanství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další milník v pandemii covid: Na světě se potvrdilo přes 45 milionů…

30.10.2020 07:53 Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké…

USA již nepovažují vlky za chráněný druh. Slavná bioložka je "šokovaná a…

30.10.2020 07:47 Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odstranila vlky ze seznamu federálně chráněných…

Letošní volby v USA budou nejdražší v historii, demokratům se daří…

30.10.2020 07:40 Letošní volby ve Spojených státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplývá to z údajů…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 07:21 Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama