"Nezachrání jediný lidský život." Známý politolog tepe Peking i Washington

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump nyní tvrdí, že Čína nese odpovědnost za zkázu, kterou páchá nový koronavirus ve světě, připomíná politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post podotýká, že Trump dokonce zastavil americké příspěvky Světové zdravotnické organizaci (WHO) za její údajné spolčení s Čínou při zakrývání skutečností o epidemii.

Kdy zazněla pravda?

Při hodnocení těchto postojů je třeba mít na paměti, že Trump ještě 24. ledna na Twitteru napsal, že Čína velmi tvrdě pracuje na zastavení koronaviru a Spojené státy velmi oceňují její úsilí a transparentnost, které budou zajisté fungovat, přičemž jménem amerického lidu poděkoval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, uvádí Zakaria. Pokládá proto otázku, co tehdy svět o koronaviru věděl.  

WHO o den dříve varovala, že všechny země by se měly připravit na zadržování viru, což zahrnuje aktivní sledování, včasné detekce, izolaci, trasování kontaktů a bránění nekontrolovanému šíření nákazy, připomíná politolog. Dodává, že v té době byly zprávy o viru ve všech médiích, Čína přiznávala, že se šíří z člověka na člověka a začala uzavírat provincii Chu-pej.

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar již 18. ledna upozornil Trumpa na rizika koronaviru, do 24. ledna zaznamenaly Spojené státy dva případy nákazy a o tři dny později americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo varování na stupni 3 a doporučilo vyvarovat se cest do Číny, nastiňuje komentátor.

"Právě jsem dostal zprávy o koronaviru v Číně od všech našich SKVĚLÝCH úřadů, které také úzce spolupracují s Čínou," cituje Zakaria Trumpův tweet z 29. ledna. Dodává, že ten samý den jeden z nejbližších prezidentových poradců, ekonom Peter Navarro, předložil zprávu, která varovala, že pandemie by mohla zabít až půl milionu Američanů, jelikož čínské zprávy naznačují, že virus je mnohem nakažlivější než chřipka a spíše se blíží neštovicím a moru.

WHO vyhlásila 30. ledna světovou zdravotní krizi, ale Trump jen o pár hodin později ujistil své spolupracovníky, že ohledně koronaviru silně spolupracuje s Čínou a myslí si, že vše spěje k velmi dobrému konci, upozorňuje politolog. Táže se, zda prezident říkal pravdu o Číně tehdy, nebo ji říká až nyní.

Dětské hry životy nezachrání  

"Aby bylo jasno, ohledně covid-19 se Čína uchýlila k zakrývání a WHO na ni netlačila dostatečně," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že představitelé ve Wu-chanu věděli o nemoci včas, ale raději minimalizovali strach a trestali lékaře, kteří o ní mluvili, zatímco Peking byl skoupý na informace, odmítal pomoc amerických institucí a omezil přístup pracovníků WHO do postiženého města.

Je velmi pravděpodobné, že Čína nadále poskytuje nespolehlivá data o infikovaných a mrtvých, protože tamní represivní režim vždy informace kontroluje a manipuluje s nimi tak, aby sloužily jeho širším zájmům, deklaruje politolog. To podle něj nemění skutečnost, že Trump byl před nebezpečím koronaviru varován již v lednu, nejpozději v půlce února, ale dospěl k názoru, že virus nebude pro Spojené státy velký problém, odezní v dubnu s teplým počasím a rázná akce by mohla vyděsit akciové trhy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Právě tento chybný úsudek výrazně zhoršil koronavirovou krizi v Americe, míní Zakaria. Konstatuje, že Trump nyní chce smýt svou vinu, a tak pranýřuje Čínu, tudíž nahrazuje jednu chybnou politiku druhou.

"Přes veškeré čínské chyby, přešlapy a podvody je nejrychlejší cestou k porážce této pandemie vytvoření široké mezinárodní aliance k akumulování zdrojů, sdílení informací a koordinaci akcí," míní komentátor. Domnívá se, že Washington momentálně činí opak, zabavuje materiál jiným zemím, omezuje klíčové obchodní tepny, jedná bez konzultací s nejbližšími spojenci a protože hlavním mezinárodním aspektem strategie Trumpovy administrativy se stalo obviňování Číny.    

Čína se mezitím snaží zakrýt svou vinu šířením konspiračních teorií, podle kterých stojí za epidemií ve Wu-chanu americká armáda, a pokouší se zlepšit svůj obraz poskytováním expertní pomoci jiným zemím a zasíláním zdravotního materiálu nejhůře postiženým státům, jakou jsou Írán, Španělsko, Francie a USA, rekapituluje Zakaria. Připomíná, že v době, kdy v Itálii bezprecedentně stoupal počet obětí, americké letectvo odvezlo ze země 500 tisíc testů, zatímco dvě čínské charitativní organizace věnovaly Itálii půl milionu roušek zabalených ve fólii s texty italské árie.  

I během studené války rivalové na života a na smrt - Spojené státy a Sovětský svaz - spolupracovali v kampani za proočkování světa a vymýcení neštovic, poukazuje politolog. Konstatuje, že dnes, uprostřed globální pandemie, si dvě přední světové mocnosti naopak vyměňují urážky a předhánějí se v dětinských obviňovacích hrách, které nezachrání jediný lidský život.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy