"Nezachrání jediný lidský život." Známý politolog tepe Peking i Washington

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump nyní tvrdí, že Čína nese odpovědnost za zkázu, kterou páchá nový koronavirus ve světě, připomíná politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post podotýká, že Trump dokonce zastavil americké příspěvky Světové zdravotnické organizaci (WHO) za její údajné spolčení s Čínou při zakrývání skutečností o epidemii.

Čínský prezident Si Ťin-pching, prezident USA Donald Trump
doporučujeme

Kdy zazněla pravda?

Při hodnocení těchto postojů je třeba mít na paměti, že Trump ještě 24. ledna na Twitteru napsal, že Čína velmi tvrdě pracuje na zastavení koronaviru a Spojené státy velmi oceňují její úsilí a transparentnost, které budou zajisté fungovat, přičemž jménem amerického lidu poděkoval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, uvádí Zakaria. Pokládá proto otázku, co tehdy svět o koronaviru věděl.  

WHO o den dříve varovala, že všechny země by se měly připravit na zadržování viru, což zahrnuje aktivní sledování, včasné detekce, izolaci, trasování kontaktů a bránění nekontrolovanému šíření nákazy, připomíná politolog. Dodává, že v té době byly zprávy o viru ve všech médiích, Čína přiznávala, že se šíří z člověka na člověka a začala uzavírat provincii Chu-pej.

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar již 18. ledna upozornil Trumpa na rizika koronaviru, do 24. ledna zaznamenaly Spojené státy dva případy nákazy a o tři dny později americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo varování na stupni 3 a doporučilo vyvarovat se cest do Číny, nastiňuje komentátor.

"Právě jsem dostal zprávy o koronaviru v Číně od všech našich SKVĚLÝCH úřadů, které také úzce spolupracují s Čínou," cituje Zakaria Trumpův tweet z 29. ledna. Dodává, že ten samý den jeden z nejbližších prezidentových poradců, ekonom Peter Navarro, předložil zprávu, která varovala, že pandemie by mohla zabít až půl milionu Američanů, jelikož čínské zprávy naznačují, že virus je mnohem nakažlivější než chřipka a spíše se blíží neštovicím a moru.

WHO vyhlásila 30. ledna světovou zdravotní krizi, ale Trump jen o pár hodin později ujistil své spolupracovníky, že ohledně koronaviru silně spolupracuje s Čínou a myslí si, že vše spěje k velmi dobrému konci, upozorňuje politolog. Táže se, zda prezident říkal pravdu o Číně tehdy, nebo ji říká až nyní.

Dětské hry životy nezachrání  

"Aby bylo jasno, ohledně covid-19 se Čína uchýlila k zakrývání a WHO na ni netlačila dostatečně," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že představitelé ve Wu-chanu věděli o nemoci včas, ale raději minimalizovali strach a trestali lékaře, kteří o ní mluvili, zatímco Peking byl skoupý na informace, odmítal pomoc amerických institucí a omezil přístup pracovníků WHO do postiženého města.

Je velmi pravděpodobné, že Čína nadále poskytuje nespolehlivá data o infikovaných a mrtvých, protože tamní represivní režim vždy informace kontroluje a manipuluje s nimi tak, aby sloužily jeho širším zájmům, deklaruje politolog. To podle něj nemění skutečnost, že Trump byl před nebezpečím koronaviru varován již v lednu, nejpozději v půlce února, ale dospěl k názoru, že virus nebude pro Spojené státy velký problém, odezní v dubnu s teplým počasím a rázná akce by mohla vyděsit akciové trhy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Právě tento chybný úsudek výrazně zhoršil koronavirovou krizi v Americe, míní Zakaria. Konstatuje, že Trump nyní chce smýt svou vinu, a tak pranýřuje Čínu, tudíž nahrazuje jednu chybnou politiku druhou.

"Přes veškeré čínské chyby, přešlapy a podvody je nejrychlejší cestou k porážce této pandemie vytvoření široké mezinárodní aliance k akumulování zdrojů, sdílení informací a koordinaci akcí," míní komentátor. Domnívá se, že Washington momentálně činí opak, zabavuje materiál jiným zemím, omezuje klíčové obchodní tepny, jedná bez konzultací s nejbližšími spojenci a protože hlavním mezinárodním aspektem strategie Trumpovy administrativy se stalo obviňování Číny.    

Čína se mezitím snaží zakrýt svou vinu šířením konspiračních teorií, podle kterých stojí za epidemií ve Wu-chanu americká armáda, a pokouší se zlepšit svůj obraz poskytováním expertní pomoci jiným zemím a zasíláním zdravotního materiálu nejhůře postiženým státům, jakou jsou Írán, Španělsko, Francie a USA, rekapituluje Zakaria. Připomíná, že v době, kdy v Itálii bezprecedentně stoupal počet obětí, americké letectvo odvezlo ze země 500 tisíc testů, zatímco dvě čínské charitativní organizace věnovaly Itálii půl milionu roušek zabalených ve fólii s texty italské árie.  

I během studené války rivalové na života a na smrt - Spojené státy a Sovětský svaz - spolupracovali v kampani za proočkování světa a vymýcení neštovic, poukazuje politolog. Konstatuje, že dnes, uprostřed globální pandemie, si dvě přední světové mocnosti naopak vyměňují urážky a předhánějí se v dětinských obviňovacích hrách, které nezachrání jediný lidský život.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

08.07.2020 22:02 Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při…

V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

08.07.2020 21:40 Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních…

USA zachytily náklad íránských zbraní směřující do Jemenu

08.07.2020 19:39 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes oznámil, že USA společně se svými partnery v regionu…

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy