Nikaragua tají skutečný rozsah epidemie covid-19, pohřbívá v noci

Nikaragua pohřbívá v tichosti a za tmy, aby zakryla skutečný počet úmrtí lidí s covidem-19. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na rodiny některých obětí a opozici. Autoritářský režim nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy při nynější pandemii nezavedl v šestimilionové zemi téměř žádná preventivní opatření a uvádí velmi nízké počty případů nákazy koronavirem (na 1500) i úmrtí s covidem-19 (55).

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Agentura AFP zveřejnila fotografie, na nichž muži v ochranných oblecích a respirátorech za tmy a deště pohřbívají nebožtíky na hřbitově Jardines del Recuerdo v centru nikaragujské metropole. Tři muži spouštějí rakev do hrobu, zatímco další aplikuje dezinfekci. U hrobu stojí pod deštníkem několik pozůstalých.

V posledních týdnech se v Nikaragui konaly desítky takových rychlých nočních pohřbů. Na úmrtních listech těchto zemřelých je jako příčina smrti uveden "atypický zápal plic" či jiná nemoc, ne však covid-19.

Podle nevládních organizací Ortegův režim záměrně zakrývá skutečný rozsah epidemie v zemi. Organizace Občanská observatoř, která vychází z informací jiných občanských organizací či zpráv lékařských sdružení, uvádí, že do konce května bylo na 4200 nakažených a 980 úmrtí.

Také Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) minulý čtvrtek obvinila nikaragujskou vládu ze záměrného zakrývání skutečného počtu mrtvých s koronavirem. Nikaragujské opoziční skupiny sdružené v hnutí Národní koalice podaly tento týden u OSN stížnost na Ortegovu vládu, která podle nich vystavuje obyvatelstvo "masovému riziku úmrtí", a požádaly o vyslání zvláštního zástupce OSN do země.

Před nárůstem případů nákazy v Nikaragui varovala minulý měsíc Panamerická zdravotnická organizace (OPS). Nikaragujská vláda totiž na rozdíl od ostatních zemí regionu nezavedla prakticky žádná omezení a naopak vyzývala k účasti na hromadných akcích, například o Velikonocích, kdy vládní turistický institut připravil na 800 kulturních akcí.

Nikaragua je také jedinou zemí regionu, která za nynější pandemie nezavřela hranice ani školy. Děti v modrobílých uniformách stále usedaly vedle sebe ve školních lavicích, vláda jen nabádala k častějšímu mytí rukou a doporučovala, aby dítě nešlo do školy, když má kašel. Vnoučata Ortegy a jeho ženy Rosario Murillové, která je viceprezidentkou země, ale do školy nechodila, uvedl v březnu místní zpravodaj serveru Infobae.

Výjimkou byl i nikaragujský přístup ke sportovním akcím. Jako v jedné z hrstky zemí světa se v Nikaragui nepřestala hrát fotbalová liga a koncem dubna se například v Managui konal galavečer v boxu, diváci ale měli roušky a pořadatelé jim dezinfikovali ruce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Biden a Trump ovládli další primárky, uspěla i členka klanu Kennedyů

08.07.2020 09:27 V prezidentských primárkách v amerických státech New Jersey a Delaware zvítězili podle očekávání…

Latinská Amerika má přes tři miliony nakažených koronavirem, v Brazílii…

08.07.2020 09:10 Aktualizováno V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45.000, což je dvojnásobek…

Řeknu o Trumpovi všechno. Kniha prezidentovy neteře vyjde o dva týdny dříve

08.07.2020 09:10 Kompromitující kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa bude zveřejněna již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy