Novinář Woodward čelí kritice kvůli výrokům Trumpa

Zveřejněná únorová nahrávka, na níž americký prezident Donald Trump označuje koronavirus SARS-CoV-2 za "smrtící záležitost", vyvolala ve Spojených státech dvě vlny kritiky. Kromě šéfa Bílého domu, který před veřejností mnohokrát hrozbu viru bagatelizoval, se pod palbou ocitl i novinář Bob Woodward, kterému tehdy Trump virus popisoval jako velmi nebezpečný.

Mnohým komentátorům teď vadí, že Woodward si nahrávky několik měsíců nechával pro sebe, ačkoli možná mohly zmírnit epidemii nemoci covid-19 ve Spojených státech.

Úryvek z rozhovoru ze 7. února se objevil v amerických médiích ve středu společně se záznamem z 19. března, v němž zase Trump otevřeně popisuje svoji snahu "zlehčovat to", míněno rizika spojená s koronavirem. Woodward od loňského prosince absolvoval více než deset rozhovorů s prezidentem USA, které následně použil ve své nové knize o současné americké administrativě. Dílo s názvem Rage ("Vztek") vstoupí do prodeje v úterý.

Podle agentury AP si za to, že Trumpova slova o závažnosti koronavirové hrozby odhalil až nyní, autor vysloužil příval kritiky. "Skoro 200.000 Američanů umřelo kvůli tomu, že Donald Trump ani Bob Woodward na sebe nechtěli vzít žádné riziko v zájmu informovanosti země," napsal například komentátor časopisu Esquire Charles Pierce.

Na sociálních sítích zaznívala nařčení, že Woodward upřednostnil tržby z prodeje knihy před veřejným zdravím. Úsudek dlouholetého pracovníka The Washington Post zpochybňovala i komentátorka tohoto deníku Margaret Sullivanová, která ve čtvrtek napsala: "Šance, byť je to šance nepatrná, že by ta odhalení mohla zachránit životy, je silným argumentem proti tak dlouhému čekání."

Woodward, který se v počátcích své dlouhé žurnalistické kariéry podílel na rozkrytí kauzy Watergate, se hájí tím, že potřeboval jistý čas, aby získal relevantní fakta. "Největší problém, který jsem měl, a u Trumpa je tohle vždycky problém, bylo to, že jsem nevěděl, jestli je to pravda," řekl Sullivanové. Prý až v květnu zjistil, že prezident při únorovém rozhovoru vycházel z lednového brífinku zpravodajských služeb.

Autor nové knihy zároveň uvedl, že jeho hlavním cílem není vytvářet běžné zpravodajství, ale nabídnout čtenářům širší obrázek reality, který může mít v konečném důsledku větší efekt. "Udělal jsem, co bylo v mých silách," míní.

Jedním z těch, kdo vystoupili na jeho obhajobu, byl i prezident Trump. "Bob Woodward měl moje citáty mnoho měsíců. Pokud si myslel, že byly tak špatné nebo nebezpečné, proč je hned neohlásil v zájmu záchrany životů? Neměl povinnost to udělat? Ne, protože věděl, že na těch odpovědích nebylo nic špatného," napsal prezident na twitteru. V březnovém rozhovoru s Woodwardem vysvětloval, že koronavirus "stále rád zlehčuji, protože nechci vytvořit paniku".

Novináře se dnes v úvodním komentáři nepřímo zastala i redakce listu The Wall Street Journal (WSJ), Trumpovy myšlenkové pochody zachycené na nahrávkách podle ní nejsou žádným překvapením. "Víme, že pan Trump v té době zlehčoval hrozbu viru, protože to mnohokrát veřejně řekl. (...) Podceňoval virus a přeceňoval své vlastní úspěchy, zatímco veřejnost po celou dobu požaduje upřímnost," uvádí deník.

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy