NYT: Skutečná bilance epidemie v USA už přesáhla 200 tisíc mrtvých

Skutečný počet úmrtí způsobený epidemií covidu-19 ve Spojených státech je vyšší než 200.000. Píše to dnes deník The New York Times (NYT) po analýze souhrnných údajů amerického federálního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) týkajících se úmrtnosti mezi březnem a červencem.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Bilance sestavovaná nezávisle na CDC ze statistik amerických zdravotnických orgánů zároveň narostla o přibližně 1500 úmrtí na celkových 166.000.

Nový denní přírůstek je podle databáze univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nejhorším od 27. května. Sedmidenní průměr se po středečním vývoji drží nad hranicí 1000 úmrtí denně, kterou po většinu června a července nepřekračoval. JHU hlásila také přes 55.000 nových případů infekce koronavirem, což znamená ustálení trendu na relativně vysoké úrovni po znatelném poklesu z prvních srpnových dní.

USA mají nadále zdaleka nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu-19, i ta ovšem pravděpodobně zaostává za skutečným počtem úmrtí způsobených koronavirem v zemi. Tento postoj podporují nová čísla CDC, která odhaduje, že mezi 1. březnem a 25. červencem v USA umřelo asi o 220.000 lidí více, než bylo v tomto období v minulých letech obvyklé. Právě statistiky o těchto "přebytcích úmrtnosti" jsou mnohými analytiky považované za nejspolehlivější údaj pokud jde o stanovení dopadu pandemie covidu-19.

"Započítání úmrtí nějaký čas trvá a mnohé státy jsou s hlášením pozadu o týdny nebo i měsíce. Odhady od CDC jsou upravené na základě toho, jaké zpoždění měla data o úmrtnosti v minulých letech. I s touto úpravou je možné, že dochází k podhodnocení celkového počtu mrtvých, pakliže má zvýšená úmrtnost ve státech za následek delší prodlevy nebo pokud státy změnily systém evidence," podotýká deník NYT.

Zatímco ve státech na severovýchodě USA úmrtnost vrcholila v dubnu nebo květnu, v dalších státech jako Arizona nebo Kalifornie přišly nejvyšší hodnoty až po rozmachu infekce na přelomu června a července. Ten postihl zejména jihovýchod Spojených států a velká část amerických guvernérů kvůli němu přehodnocovala plány kolem rušení karanténních opatření. Ani po zavedení nových restrikcí se zatím počty odhalených nákaz nevrátily na úroveň ze začátku června, kdy jich přibývalo asi 22.000 denně.

Vzdělávací zařízení po celé zemi se kvůli tomu připravují na začátek nového školního roku v mimořádném režimu s dálkovou výukou. Podle některých odhadů na podzim až více než polovina amerických dětí významnou část vyučování absolvuje doma u počítačů, píše NYT.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie může přinést "generaci karantény", varuje socioložka

18.09.2020 00:01 NÁZOR – Koronavirus zasáhl zdravotnictví a společnosti globálního jihu tvrději než zbytek světa,…

Výsledek voleb v USA podle Trumpa možná nebude nikdy jasný

17.09.2020 21:15 Americký prezident Donald Trump dnes vyhrotil své útoky na legitimitu nadcházejících prezidentských…

Trump čelí novému obvinění ze sexuálního obtěžování

17.09.2020 20:25 Bývalá modelka Amy Dorrisová obviňuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ji před více než…

Bílý dům naléhá na Kongres, aby přijal pomoc pro aerolinky

17.09.2020 18:58 Personální šéf Bílého domu Mark Meadows se dnes sešel s šéfy největších amerických aerolinek a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama