O prezidentovi USA rozhodne Rezavý pás. Souboj Trumpa a Bidena se smrskl na tři státy

Spojené státy se po volební noci probouzí do nového dne, souboj mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho demokratickým rivalem Joem Bidenem ale zůstává otevřený. Pozornost země se nyní upírá k hrstce států, kde ještě pozorovatelé nemají jasno o vítězi. Podobně jako v roce 2016 by mohla rozhodovat trojice států v takzvaném Rezavém pásu, tedy Pensylvánie, Michigan a Wisconsin.

Volby v USA, ilustrační foto

Nejasné je stále vyústění souboje o Bílý dům také v Georgii nebo Severní Karolíně, kde předvolební průzkumy dávaly dvěma hlavním kandidátům relativně vyrovnané šance. Zpravodajský web BBC uvádí, že na jméno prezidenta pro další čtyři roky se možná bude čekat několik dní. Nic na tom nemění to, že Trump už se označil za vítěze voleb.

Podle posledních údajů agentury AP má aktuálně bývalý viceprezident Biden jistých 238 hlasů volitelů, kteří ve finále volbu prezidenta rozhodují, zatímco Trump 213. AP ale Bidenovi na rozdíl od většiny předních televizních stanic již přisoudila 11 volitelských hlasů státu Arizona. Například podle stanice CNN je nyní poměr 224:213 pro Bidena. Analytici z webu FiveThirtyEight na konci volební noci uvedli, že pro Trumpa i Bidena stále existují různé varianty pro překonání hranice 270 volitelů, která zajišťuje celkové vítězství.

Na vyhlášení vítěze prezidentského klání se stále čeká v šesti státech: Georgii, Michiganu, Nevadě, Wisconsinu, Pensylvánii a Severní Karolíně. Biden by podle agentury Reuters k celkovému vítězství musel získat alespoň tři z těchto států, Trump nejméně čtyři. O výsledku tak podle Reuters téměř s jistotou rozhodnou miliony hlasů odevzdané v předstihu, které často bývají započítány jako poslední. Ve 12:00 SEČ Biden těsně vedl v Nevadě a Wisconsinu, zatímco Trump měl náskok v Georgii, Severní Karolíně, Pensylvánii a Michiganu.

Agentura Reuters nastínila možné cesty k vítězství pro Trumpa a Bidena. Pokud by zvítězil Trump, nejpravděpodobněji by to podle ní bylo skrze Pensylvánii, kde vyhrál před čtyřmi lety. Pokud získá Pensylvánii bude potřebovat ještě tři proměnlivé státy, aby si zajistil potřebných 270 volitelů. Pakliže Pensylvánii nezíská, bude potřebovat zbývajících pět států. Po započtení zhruba 75 procent hlasů z Pensylvánie si Trump nad Bidenem udržoval náskok 55 procent ku 43. Lidnatá města jako například Filadelfie či Pittsburgh dosud ale sečetly jen zlomek hlasů a tradičně se tam voliči přiklánějí spíše k demokratům.

Zároveň se čeká na započítání velkého objemu hlasů zaslaných poštou. Tuto formu volby přitom podle místních úřadů letos častěji využívali demokraté. Soudy v Pensylvánii navíc rozhodly, že započítány mohou být i hlasy, jež dorazí po volebním dni, za předpokladu, že byly odeslány včas a budou doručeny do pátku. Trump to kritizuje a podle Reuters není vyloučeno, že se otázkou bude soud opět zabývat.

Bidenova nejpravděpodobnější cesta k vítězství naopak podle Reuters vede přes Nevadu a Wisconsin, kde si aktuálně udržuje těsný náskok. Pokud Biden tyto dva státy získá, stačilo by mu k celkovému vítězství ještě vyhrát v Georgii, Michiganu či Pensylvánii. Trump aktuálně nad Bidenem v Michiganu vede zhruba jen o půl procenta, ale stále zbývá započíst mnoho korespondenčních hlasů z Detroitu a jeho předměstí, kde historicky převládají spíše demokraté. Úřady v Nevadě, kde Biden po sečtení 86 procent hlasů nad Trumpem vede o těsných 0,6 procentního bodu, oznámily, že ve sčítání budou pokračovat až ve čtvrtek ráno místního času.

Podle zpravodaje BBC Anthonyho Zurchera by Biden za předpokladu, že ovládl Arizonu, potřeboval pro nástup do Bílého domu triumfovat ještě ve dvou státech z trojice Pensylvánie, Michigan, Wisconsin.

V roce 2016 všechny tři severovýchodní státy těsně ovládl Trump a díky tomu si zajistil nástup do Bílého domu. Čekání na jasné výsledky z těchto regionů ještě nějakou dobu bude trvat. Podle FiveThirtyEight avizovali michiganští činitelé, že očekávají konec sčítání hlasů do dnešního večera místního času, v Pensylvánii se zřejmě proces potáhne déle.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje