O prezidentovi USA rozhodne Rezavý pás. Souboj Trumpa a Bidena se smrskl na tři státy

Spojené státy se po volební noci probouzí do nového dne, souboj mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho demokratickým rivalem Joem Bidenem ale zůstává otevřený. Pozornost země se nyní upírá k hrstce států, kde ještě pozorovatelé nemají jasno o vítězi. Podobně jako v roce 2016 by mohla rozhodovat trojice států v takzvaném Rezavém pásu, tedy Pensylvánie, Michigan a Wisconsin.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Nejasné je stále vyústění souboje o Bílý dům také v Georgii nebo Severní Karolíně, kde předvolební průzkumy dávaly dvěma hlavním kandidátům relativně vyrovnané šance. Zpravodajský web BBC uvádí, že na jméno prezidenta pro další čtyři roky se možná bude čekat několik dní. Nic na tom nemění to, že Trump už se označil za vítěze voleb.

Podle posledních údajů agentury AP má aktuálně bývalý viceprezident Biden jistých 238 hlasů volitelů, kteří ve finále volbu prezidenta rozhodují, zatímco Trump 213. AP ale Bidenovi na rozdíl od většiny předních televizních stanic již přisoudila 11 volitelských hlasů státu Arizona. Například podle stanice CNN je nyní poměr 224:213 pro Bidena. Analytici z webu FiveThirtyEight na konci volební noci uvedli, že pro Trumpa i Bidena stále existují různé varianty pro překonání hranice 270 volitelů, která zajišťuje celkové vítězství.

Na vyhlášení vítěze prezidentského klání se stále čeká v šesti státech: Georgii, Michiganu, Nevadě, Wisconsinu, Pensylvánii a Severní Karolíně. Biden by podle agentury Reuters k celkovému vítězství musel získat alespoň tři z těchto států, Trump nejméně čtyři. O výsledku tak podle Reuters téměř s jistotou rozhodnou miliony hlasů odevzdané v předstihu, které často bývají započítány jako poslední. Ve 12:00 SEČ Biden těsně vedl v Nevadě a Wisconsinu, zatímco Trump měl náskok v Georgii, Severní Karolíně, Pensylvánii a Michiganu.

Agentura Reuters nastínila možné cesty k vítězství pro Trumpa a Bidena. Pokud by zvítězil Trump, nejpravděpodobněji by to podle ní bylo skrze Pensylvánii, kde vyhrál před čtyřmi lety. Pokud získá Pensylvánii bude potřebovat ještě tři proměnlivé státy, aby si zajistil potřebných 270 volitelů. Pakliže Pensylvánii nezíská, bude potřebovat zbývajících pět států. Po započtení zhruba 75 procent hlasů z Pensylvánie si Trump nad Bidenem udržoval náskok 55 procent ku 43. Lidnatá města jako například Filadelfie či Pittsburgh dosud ale sečetly jen zlomek hlasů a tradičně se tam voliči přiklánějí spíše k demokratům.

Zároveň se čeká na započítání velkého objemu hlasů zaslaných poštou. Tuto formu volby přitom podle místních úřadů letos častěji využívali demokraté. Soudy v Pensylvánii navíc rozhodly, že započítány mohou být i hlasy, jež dorazí po volebním dni, za předpokladu, že byly odeslány včas a budou doručeny do pátku. Trump to kritizuje a podle Reuters není vyloučeno, že se otázkou bude soud opět zabývat.

Bidenova nejpravděpodobnější cesta k vítězství naopak podle Reuters vede přes Nevadu a Wisconsin, kde si aktuálně udržuje těsný náskok. Pokud Biden tyto dva státy získá, stačilo by mu k celkovému vítězství ještě vyhrát v Georgii, Michiganu či Pensylvánii. Trump aktuálně nad Bidenem v Michiganu vede zhruba jen o půl procenta, ale stále zbývá započíst mnoho korespondenčních hlasů z Detroitu a jeho předměstí, kde historicky převládají spíše demokraté. Úřady v Nevadě, kde Biden po sečtení 86 procent hlasů nad Trumpem vede o těsných 0,6 procentního bodu, oznámily, že ve sčítání budou pokračovat až ve čtvrtek ráno místního času.

Podle zpravodaje BBC Anthonyho Zurchera by Biden za předpokladu, že ovládl Arizonu, potřeboval pro nástup do Bílého domu triumfovat ještě ve dvou státech z trojice Pensylvánie, Michigan, Wisconsin.

V roce 2016 všechny tři severovýchodní státy těsně ovládl Trump a díky tomu si zajistil nástup do Bílého domu. Čekání na jasné výsledky z těchto regionů ještě nějakou dobu bude trvat. Podle FiveThirtyEight avizovali michiganští činitelé, že očekávají konec sčítání hlasů do dnešního večera místního času, v Pensylvánii se zřejmě proces potáhne déle.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama