O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí než minule

V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve volbách v roce 2016. Celkem odvolilo již přes 60 milionů Američanů. Do oficiálního volebního dne přitom zbývá ještě více než týden. Informovala o tom dnes agentura AP.

Joe Biden
doporučujeme

Nebývale vysoký zájem je letos o korespondenční hlasování, což podle expertů souvisí s pandemií nemoci covid-19. Ta přinutila voliče k hledání alternativ vůči hlasování o volebním dni, kdy se dá očekávat velké množství lidí ve volebních místnostech.

V posledních dnech pak k nárůstu účasti přispělo otevření volebních místností pro předčasné hlasování na Floridě, v Texasu a dnes také ve státě Maryland. Výsledkem je už více než 60 milionů odevzdaných hlasů.

Podle statistik agentury AP přitom v minulých prezidentských volbách využilo korespondenčního nebo osobního předčasného hlasování 58 milionů lidí.

Podobnou statistiku uvedla také agentura AFP s odvoláním na výzkumné středisko United States Election Project působící při Floridské univerzitě. To napočítalo už více než 60,5 milionu odevzdaných hlasů, zatímco v roce 2016 podle něj předčasně hlasovalo 57 milionů voličů.

Ve volbách se čeká těsný souboj mezi nynějším republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem a jeho demokratickým rivalem Joem Bidenem. Podle dosavadních údajů stále dominují v předčasném hlasování demokraté, republikáni ale jejich náskok stahují. Mnozí republikánští voliči, kteří zřejmě poslechli varování Trumpa, podle nějž je korespondenční hlasování náchylné k podvodům, nyní totiž začínají proudit k urnám.

Podle Michaela McDonalda, který má na Floridské univerzitě na starosti projekt monitorující předčasné hlasování, je možné, že volební účast bude letos nejvyšší od roku 1908. Odhaduje, že svým hlasem některého z kandidátů podpoří asi 150 milionů Američanů, tedy zhruba 65 procent oprávněných voličů. V roce 2016 jich hlasovalo 55,5 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

28.11.2020 20:08 Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Papež František jmenoval nové kardinály, poprvé je mezi nimi Afroameričan

28.11.2020 19:26 Papež František dnes ve Vatikánu jmenoval 13 nových kardinálů. Jedním z nich je washingtonský…

Republikáni nebudou stát v cestě jmenování Bidenova kabinetu, tvrdí…

28.11.2020 10:30 Republikánští senátoři naznačili, že kandidátům na budoucí členy Bidenova kabinetu dají zelenou. Ti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama