Obama: Tvrzení o volebních podvodech podkopávají demokracii v USA

Vysoce postavení republikáni podkopávají americkou demokracii, když podporují nepodložená tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, že v prezidentských volbách došlo k rozsáhlým podvodům. V rozhovoru pro pořad 60 Minutes na kanálu CBS to řekl bývalý demokratický prezident USA Barack Obama. Celý rozhovor bude odvysílán v neděli.

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických
doporučujeme

Bývalý viceprezident Joe Biden podle Obamy "jasně vyhrál" letošní souboj o Bílý dům. Respektovaná americká média označila Bidena za zvoleného prezidenta již v sobotu na základě projekcí poté, co ovládl klíčovou Pensylvánii. Sčítání však zatím zcela neskončilo. Trump zahájil právní bitvu a tvrdí, že došlo k volebním podvodům. Jeho tým však dosud neposkytl důkazy, které by tomu nasvědčovaly, píše BBC.

Trumpovo tvrzení o volebních podvodech je podle Obamy motivováno zejména tím, že "prezident nerad prohrává". Obama uvedl, že za znepokojující považuje zejména počínání republikánů, kteří prezidentovu hru hrají, ačkoliv jasně znají souvislosti. "Je to další krok zpochybňující nejen nastupující Bidenovu administrativu, nýbrž demokracii obecně, a to je nebezpečná cesta," uvedl exprezident.

Obamovi 17. listopadu vyjde první díl jeho pamětí s názvem Země zaslíbená (A Promised Land), v němž pojednává o začátcích své politické kariéry a cestě přes Senát až k prvním rokům svého prezidentství. V pamětech Obama tvrdí, že za vzestupem Trumpa stojí jeho podněcování strachu z černošského prezidenta. "Bylo to, jako kdyby má pouhá přítomnost v Bílém domě vyvolala hlubokou úzkost, pocit, že byl narušen přirozený řád," napsal Obama podle CNN. "Milionům Američanů vyděšených černochem v Bílém domě slíbil (Trump) elixír na jejich rasovou úzkost," uvedl exprezident.

Ve čtvrtek demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a lídr demokratické senátní menšiny Chuck Schumer vyzvali republikány, aby "přijali skutečnost" Bidenova vítězství.

Malá ale rostoucí skupina republikánských kongresmanů Bidenovi pogratulovala a podpořila jeho přípravy na převzetí úřadu. Většina republikánů však stojí za Trumpem a Bidenovo vítězství uznat odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

26.11.2020 21:58 Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v…

Spor o restrikce kvůli koronaviru: Nejvyšší soud USA dal za pravdu věřícím

26.11.2020 21:08 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států ve středu dal za pravdu křesťanským a židovským skupinám, jež napadly…

Den díkůvzdání letos významně omezuje pandemie

26.11.2020 20:30 Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která…

Republikáni těží z tvrzení, že bílí muži jsou oběťmi, myslí si Obama

26.11.2020 18:40 Prezident Donald Trump obdržel v letošních volbách nebývale velký počet hlasů díky tomu, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama