Obama v pamětech přemítá o své roli při vzestupu Donalda Trumpa

Bývalý prezident USA Barack Obama se ve svých pamětech zabývá vzestupem Donalda Trumpa v Republikánské straně. Tvrdí, že nynější prezident "slíbil elixír na rasovou úzkost", kterou pociťovaly "miliony Američanů, jež vyděsil černoch v Bílém domě". Obama rovněž ve své nadcházející knize podle CNN píše, že jsou Spojené státy hluboce rozdělené a že tento stav po Trumpově odchodu z prezidentské funkce jen tak nezmizí.

"Ze všeho nejvíce znepokojivé je zřejmě to, že se naše demokracie patrně nachází na pokraji krize," píše první černošský prezident USA v 768stránkovém prvním dílu svých pamětí s názvem A Promised Land (Země zaslíbená), který má oficiálně vyjít 17. listopadu. "Vím také, že jedny volby tento problém nevyřeší. "Naše neshody jsou hluboké, naše výzvy ohromující," pokračuje 44. prezident Spojených států.

Obama se v knize věnuje rovněž tomu, jakou podle něj sehrálo roli jeho zvolení v roce 2008 při transformaci Republikánské strany do její dnešní podoby. "Je to, jako kdyby samotná moje přítomnost v Bílém domě spustila jistou formu paniky, pocit, že byl narušen přirozený řád věcí," píše se v memoárech podle kopie, kterou s předstihem obdržela televize CNN.

Za začátek přeměny republikánů lze podle něj považovat kandidaturu Sarah Palinové na viceprezidentku po boku Johna McCaina v roce 2008. "Zdálo se, že skrze Palinovou našly svou cestu do centra pozornosti temné nálady, jež se dlouho skrývaly na okrajích moderní Republikánské strany - xenofobie, odpor k intelektualismu, paranoidní spiklenecké teorie a odpor k černochům a lidem tmavé pleti," píše demokrat, který strávil v Bílém domě dvě funkční období mezi lety 2009 až 2017.

Trump pak podle Obamy dokázal schopně využít rostoucí ochotu republikánů obejít se bez důkazů pro různá tvrzení a opustit tradiční zdvořilost v politickém jednání. Nad jinými čelnými republikány přitom podle exprezidenta převládl v důsledku toho, že měl mnohem méně zábran.

Demokrat také připomíná, že to byl právě nynější prezident, který se stal po Obamově zvolení horlivým zastáncem a propagátorem spiklenecké teorie, podle níž se Obama nenarodil v USA a není proto legitimním prezidentem. Ačkoliv Obamův Bílý dům nejdříve považoval tuto aféru za nehodnou pozornosti, Trump si na ní vyzkoušel, jakým způsobem může upoutat pozornost médií a využít je. Obama nakonec pod tlakem části veřejnosti zveřejnil svůj rodný list, přičemž následně na tiskové konferenci poměrně frustrovaně poznamenal, že na "takovéhle hlouposti nemáme čas".

První díl Obamových pamětí pojednává o jeho dětství, začátcích jeho politické kariéry a cestě přes Senát až k prvním rokům jeho prezidentství. Demokrat své vyprávění zatím končí v roce 2011, kdy popisuje okolnosti kolem zásahu amerických elitních jednotek, který vedl k zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina.

Obama se ve svazku věnuje například detailnímu popisu své volební kampaně z roku 2008 a také některým bojům ve Washingtonu, zejména toho, který se týkal reformy systému veřejného zdravotního pojištění přezdívané Obamacare, proti níž republikáni brojí dodnes.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy