OBSE tepe Trumpa: Bezprecedentně se pokusil podkopat důvěru ve volby

Bezdůvodná obvinění ze systematických volebních podvodů, která vznesli prezident Donald Trump a členové jeho kampaně, poškozují důvěru americké veřejnosti v demokratické instituce. V předběžné zprávě k prezidentským a parlamentním volbách v USA to uvedli mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Obecně podle nich Spojené státy hlasování zvládly dobře a to navzdory pandemii covidu-19.

Pozorovatelé OBSE uvedli, že předvolební kampaň charakterizovala hluboká politická polarizace, která "často zastiňovala širší politickou debatu a obsahovala nepodložená obvinění ze systematických podvodů". Ta vznášel podle nich především současný prezident, a to i během volební noci. Volby tak "poskvrnila právní nejistota a bezprecedentní pokusy podkopat veřejnou důvěru", stojí v předběžné zprávě OBSE.

Prezident Trump hovořil po uzavření volebních místností o "podvodu spáchaném na americkém lidu". Uvedl rovněž, že se republikánům obrovsky daří, že volby vyhráli, ale demokraté se snaží volby "ukrást". Prezidentova kampaň podala kvůli průběhu voleb či sčítání hlasů žaloby v Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu a Georgii.

Obecně mezinárodní pozorovatelé považují americké volby za dobře zvládnuté navzdory výzvám, kterým jejich organizátoři čelili kvůli pandemii. Koronavirem se v USA nakazilo prokazatelně už více než 9,4 milionu lidí a s covidem-19 jich přes 233.000 zemřelo. Kvůli šíření nákazy více než 100 milionů lidí využilo možnosti hlasovat korespondenčně nebo před řádným termínem voleb, tedy před 3. listopadem.

Hlavní koordinátor mise OBSE, německý poslanec Michael Georg Link dnes v rozhovoru poskytnutém listu Stuttgarter Zeitung ostře kritizoval prezidenta Trumpa za výzvu k předčasnému ukončení sčítání hlasů. Označil to za flagrantní zneužití moci.

OBSE má 57 členů. Sdružuje především evropské země, ale také asijské a severoamerické státy včetně Ruska, USA či Turecka. Vznikla v 90. letech minulého století jako nástupce Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE), jež fungovala již od 70. let. Snaží se přispívat k prevenci ozbrojených konfliktů a podporuje demokratické vládnutí. OBSE pravidelně vysílá své pozorovatele k volbám, monitoruje válečné konflikty a dohlíží na dodržování lidských práv.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jednají o možném návratu finanční šéfky Huawei do Číny, píše Wall…

04.12.2020 08:41 Americké ministerstvo spravedlnosti údajně jedná s právníky zadržované finanční ředitelky čínské…

Biden: V den inaugurace požádám lidi, aby 100 dní nosili roušky. Do týmu…

04.12.2020 07:58 Aktualizováno Nastupující prezident USA Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že v den své inaugurace 20.…

V USA přibylo 210 tisíc případů koronaviru. Podle expertů se pandemie…

04.12.2020 07:54 Spojené státy zaznamenaly za poslední den více než 210.000 případů nákazy koronavirem, což je…

Záhada monolitu nebere konce. Objekt se tentokrát objevil a zase zmizel v…

04.12.2020 07:45 Záhada, kterou odstartoval nález a následné zmizení tajemného lesklého kovového kvádru v americkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama