Obyvatelé Chile mají strach. Roste zájem o nákup zbraní a kurzy střelby

Protivládní protesty v Chile, které trvají od poloviny října a které zejména v začátcích provázely násilnosti radikálů, zvýšily v zemi zájem o nákup zbraní a kurzy střelby. Napsal to dnes španělský deník El Mundo. Podle chilského úřadu, který eviduje vlastníky zbraní, vzrostl počet registrací nových zbraní od konce října během dvou týdnů o 86 procent.

"Nemůžeš vést dialog s bandou, která ti přišla podpálit obchod. Lidé se chtějí chránit," citoval deník El Mundo majitele střeleckého klubu v Santigu de Chile Alejandra Rocaforta. Ten zaznamenal za poslední měsíc nárůst zájemců o kurzy střelby. "Zatímco dříve jsme pořádali kurzy pro 60 až 70 lidí, nyní se jich účastní přes 200," uvedl Rocafort.

Zástupce chilského Sdružení obchodníků se zbraněmi Ennio Mangiola uvedl, že eviduje v poslední době nárůst prodejů zbraní. "Ročně se prodá v Chile asi 7000 zbraní, ale letos to odhadujeme na 10.000," uvedl. Nárůst přičetl násilí, které na některých místech provází protivládní demonstrace. Při nich dosud zemřelo přes 20 lidí, někteří z nich na střelná zranění a asi 12 mrtvých bylo nalezeno v zapálených obchodech či podpálené továrně.

"Například já jsem za poslední měsíc prodal tolik zbraní, jako za předchozích osm měsíců," uvedl Mangiola. "Velký zájem o nákup zbraní je i mezi policisty, kteří dostávají výhrůžky od lidí. A protože nesmí nosit služební zbraň domů, kupují si vlastní," dodal. Policisté jsou kritizováni za podle některých nepřiměřené použití síly proti demonstrantům.

V Chile je držení střelných zbraní legální, ale jen doma či v centrech pro kurzy střelby, nesmí se s nimi volně chodit po ulici. Podle statistik mají nyní Chilané registrováno asi 734.000 zbraní, což je v průměru jedna zbraň na 24 obyvatel, uvedl deník El Mundo.

Protivládní demonstrace v Chile, považované za největší od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta (1973-1990), zažehlo v polovině října další zdražení cen jízdného v metru v Santiagu de Chile. Masové manifestace, při nichž radikálové zapalovali vozy metra, autobusy i obchody, se rozšířily do dalších měst a nepřestaly ani po zrušení dražších jízdenek. To bylo totiž jen poslední kapkou dlouhodobé nespokojenosti.

Velké části Chilanů vadí, že ač má země prosperující tržní hospodářství, zvyšují se jim životní náklady, včetně výdajů na školství a zdravotnictví. Široce je kritizován hlavně penzijní systém. K uklidnění protestů proto nepomohlo ani oznámení balíčku sociálních opatření, ani dohoda o referendu o nové ústavě, ačkoliv ta je jedním z hlavních požadavků protestujících.

Na dnešek chystají odborové svazy další generální stávku a demonstrace, požadují mimo jiné zvýšení minimální mzdy a minimální penze a vyšetření zásahů bezpečnostních sil proti účastníkům předchozích demonstrací.

Vláda kvůli protestům povolala minulý měsíc do ulic armádu, poprvé od dob Pinocheta. Kvůli tomu i kvůli podezření z porušování lidských práv nepřiměřeným použití síly podala minulý týden desítka členů chilského parlamentu ústavní stížnost na prezidenta Sebastiána Piňeru. Toho podle průzkumu zveřejněného v pondělí podporuje jen asi dvacet procent obyvatel.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile zbraně

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy