Očkování proti koronaviru povinné, za odmítnutí vakcíny sankce, rozhodl soud v Brazílii

Očkování proti covidu-19 má být v Brazílii povinné a místní úřady mohou zavést sankce vůči lidem, kteří se očkovat nenechají. Rozhodl o tom ve čtvrtek brazilský nejvyšší soud. Podle serveru BBC Mundo mohou například místní úřady neočkovaným zakázat vstup do nákupních center, restaurací či hromadné dopravy.

Ilustrační foto
doporučujeme

Deník El País připomněl, že rozhodnutí soudu odporuje postoji prezidenta Jaira Bolsonara, který už dříve opakovaně prohlásil, že se očkovat nenechá.

Bolsonaro, který koronavirus v létě prodělal, už verdikt soudu kritizoval. "Nejsme Venezuela, ani Kuba," napsal brazilský prezident na twitteru s odkazem na dva autoritářské režimy. Dodal, že jeho vláda žádné "donucovací prostředky" přijímat nebude a že každý je zodpovědný za své zdraví.

Brazilský soud sice rozhodl, že lidé nesmí být k očkování nuceni, nicméně pokud očkováni nebudou, mohou čelit sankcím místních úřadů, nikoli trestním, ale právě třeba omezení vstupu do veřejných prostor. Podle soudu totiž "individuální rozhodnutí není nad veřejným zdravím". Soud svůj verdikt přirovnal k volebnímu právu v zemi: Brazilci mají povinnost volit a když nezdůvodní svou nepřítomnost u voleb, hrozí jim pokuta.

Brazílie je v této pandemii třetí nejhůře postiženou zemí co do absolutního počtu dosud potvrzených nákaz (7,1 milionu) a druhou v počtu úmrtí s covidem-19 (184.827). Za poslední den tam přibylo 69.826 potvrzených nákaz, o den dříve to bylo přes 70.000. Přesto tamní vláda stále neurčila termín začátku očkování, jen stanovila skupiny obyvatel, které budou očkovány v jednotlivých fázích. Ani brazilská vládní agentura pro kontrolu potravin a léčiv Anvisa zatím neschválila žádnou vakcínu.

Nejvyšší soud ve čtvrtek také rozhodl, že starostové a guvernéři brazilských států budou moci sami dovézt vakcínu, kterou sice neschválila Anvisa, ale která je povolená alespoň jednou zdravotnickou organizací stanovenou v zákoně, například v EU či v USA, napsal deník El País.

I toto opatření podle deníku El País připomíná nedávný spor Bolsonara s s jeho kritiky. Guvernér nejlidnatějšího brazilského státu Sao Paulo Joao Doria se nebrání očkování čínskou vakcínou Coronovac, kterou v Sao Paulu společně testují čínská firma Sinovac a místní institut Butantan. Bolsonaro ale čínskou vakcínu opakovaně kritizoval.

Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítala opozice.

"Ti, kteří se nechají očkovat, chrání sebe, své rodiče, své děti, spolupracovníky, partnery," napsal například na twitteru levicový poslanec a exministr zdravotnictví Alexandre Padilha.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama