Očkování v USA postupuje pomaleji, než se čekalo. Vakcínu dostaly jen dva miliony lidí

Ve Spojených státech už se v těchto dnech očkuje dvěma různými vakcínami, podle vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by nicméně imunizace obyvatelstva mohla být rychlejší. První dávku vakcíny v USA do pondělka dostalo přes 2,1 milionu lidí, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Fauci dnes ale řekl, že postup zatím zaostává za plány federální vlády.

"I kdyby to bylo podhodnocené, ty dva miliony... tak jsme pozadu za tím, kde chceme být," řekl člen krizového štábu Bílého domu televizi CNN. Zároveň vyjádřil naději, že leden přinese zvýšené tempo. "Doufám, že nám to umožní dohnat avizované tempo, o kterém jsme mluvili asi před měsícem nebo dvěma," dodal.

Podle CNN administrativa prezidenta Donalda Trumpa uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku. Americký generál Gustave Perna, který má na starosti distribuci vakcín, před deseti dny ohlásil dodání přibližně 20 milionů dávek jednotlivým státům USA v následujících dvou týdnech.

Do pondělka bylo podle CDC rozesláno 11,4 milionu dávek očkovacích látek. Už více než týden se přitom mohl ve Spojených státech široce podávat přípravek firmy Moderna, který americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) schválil k mimořádnému použití týden po doporučení vakcíny vyvinuté ve spolupráci společností Pfizer a BioNTech.

Náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir ohlásil, že do konce tohoto týden proběhne distribuce dalších 4,7 milionu dávek očkovacích látek. Zejména u vakcíny od Pfizeru a BioNTech je doručování relativně složité, neboť pro zachování účinnosti se výrobek musí skladovat při teplotách okolo minus 70 stupňů Celsia.

To, že celostátní imunizační operace neběží zcela podle plánu, připustil už před Vánoci i generál Perna. Po stížnostech některých guvernérů na problémy s počátečními dodávkami se omlouval za "nedorozumění" v komunikaci s lídry států. CNN dnes informovala, že jistá nemocnice ve státě Wisconsin musela o víkendu vyhodit asi 500 dávek vakcíny od Moderna kvůli jejich špatnému skladování.

I tuto látku je potřeba před podáním uchovávat v mrazu, nikoli však tak silném jako v případě druhé vakcíny používané v USA. Oba přípravky podle výrobců poskytují s více než 90procentní spolehlivostí ochranu před koronavirem, ovšem až několik týdnů po podání druhé dávky. V první fázi americké očkovací kampaně je dostávají zejména zdravotníci a klienti či pracovníci domovů pro seniory.

První očkování už absolvovala i řada vrcholných politiků včetně nastupujícího prezidenta USA Joea Bidena. Ten na dnešek ohlásil projev na téma zdravotnické krize a podle deníku The New York Times se čeká i jeho kritika situace kolem distribuce vakcín. Biden slibuje, že během prvních 100 dní jeho úřadování, které začne 20. ledna, bude podáno nejméně 100 milionů dávek.

Svou první vakcínu dnes dostala i budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová. Stejně jako Biden očkování podstoupila před televizními kamerami, na rozdíl od něj ale dostala preparát Moderny. "Vyzývám všechny, když na vás přijde řada, nechte se očkovat. Je to o záchraně vašeho života, života vašich příbuzných a života ve vaší komunitě," řekla.

Související

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) očkování Anthony Fauci

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

Opravdu Ukrajina sestřelila ruský bombardér? Média zpochybňují tvrzení Kyjeva

Podle komentáře serveru BBC News na jeho ruskojazyčném webu existuje více argumentů proti verzi ukrajinské rozvědky o sestřelení ruského strategického bombardéru Tu-22M3, který se zřítil v ruském Stavropolském kraji. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy