Očkování v USA postupuje pomaleji, než se čekalo. Vakcínu dostaly jen dva miliony lidí

Ve Spojených státech už se v těchto dnech očkuje dvěma různými vakcínami, podle vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by nicméně imunizace obyvatelstva mohla být rychlejší. První dávku vakcíny v USA do pondělka dostalo přes 2,1 milionu lidí, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Fauci dnes ale řekl, že postup zatím zaostává za plány federální vlády.

Očkování, ilustrační foto

"I kdyby to bylo podhodnocené, ty dva miliony... tak jsme pozadu za tím, kde chceme být," řekl člen krizového štábu Bílého domu televizi CNN. Zároveň vyjádřil naději, že leden přinese zvýšené tempo. "Doufám, že nám to umožní dohnat avizované tempo, o kterém jsme mluvili asi před měsícem nebo dvěma," dodal.

Podle CNN administrativa prezidenta Donalda Trumpa uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku. Americký generál Gustave Perna, který má na starosti distribuci vakcín, před deseti dny ohlásil dodání přibližně 20 milionů dávek jednotlivým státům USA v následujících dvou týdnech.

Do pondělka bylo podle CDC rozesláno 11,4 milionu dávek očkovacích látek. Už více než týden se přitom mohl ve Spojených státech široce podávat přípravek firmy Moderna, který americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) schválil k mimořádnému použití týden po doporučení vakcíny vyvinuté ve spolupráci společností Pfizer a BioNTech.

Náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir ohlásil, že do konce tohoto týden proběhne distribuce dalších 4,7 milionu dávek očkovacích látek. Zejména u vakcíny od Pfizeru a BioNTech je doručování relativně složité, neboť pro zachování účinnosti se výrobek musí skladovat při teplotách okolo minus 70 stupňů Celsia.

To, že celostátní imunizační operace neběží zcela podle plánu, připustil už před Vánoci i generál Perna. Po stížnostech některých guvernérů na problémy s počátečními dodávkami se omlouval za "nedorozumění" v komunikaci s lídry států. CNN dnes informovala, že jistá nemocnice ve státě Wisconsin musela o víkendu vyhodit asi 500 dávek vakcíny od Moderna kvůli jejich špatnému skladování.

I tuto látku je potřeba před podáním uchovávat v mrazu, nikoli však tak silném jako v případě druhé vakcíny používané v USA. Oba přípravky podle výrobců poskytují s více než 90procentní spolehlivostí ochranu před koronavirem, ovšem až několik týdnů po podání druhé dávky. V první fázi americké očkovací kampaně je dostávají zejména zdravotníci a klienti či pracovníci domovů pro seniory.

První očkování už absolvovala i řada vrcholných politiků včetně nastupujícího prezidenta USA Joea Bidena. Ten na dnešek ohlásil projev na téma zdravotnické krize a podle deníku The New York Times se čeká i jeho kritika situace kolem distribuce vakcín. Biden slibuje, že během prvních 100 dní jeho úřadování, které začne 20. ledna, bude podáno nejméně 100 milionů dávek.

Svou první vakcínu dnes dostala i budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová. Stejně jako Biden očkování podstoupila před televizními kamerami, na rozdíl od něj ale dostala preparát Moderny. "Vyzývám všechny, když na vás přijde řada, nechte se očkovat. Je to o záchraně vašeho života, života vašich příbuzných a života ve vaší komunitě," řekla.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama